| ZackZackuscaLimonada a întrebat:

SALUTARE! Am 15 ani. aproape 16 si am doar 1.53 inaltime. Tatal meu are in jur de 1.60 iar mama 1.50. Pana acum ceva timp eram cat ea. (Precizez ca eu seman aproape in totalitate cu mama). Acum nu pot sa depasesc deloc inaltimea aceasta de 1.53. Din cauza inaltimii sunt batjocorit si nu mai suport asta. Ce as putea sa fac sa mai cresc? Sport fac zilnic. Chiar prea mult. Nu stau deloc. Am auzit de sarit coarda, tractiuni si aerobic. Ca acestea ajuta la dezvoltare. Pana pe la ce varsta cresc baietii daca puteti sa imi spuneti mai exact? Plus ca intr-o saptamana incep clasa a 9a x_x Va Multumesc!

Răspuns Câştigător
| v4zone a răspuns:

Salut! Fiecare se dezvolta in ritmul lui! Uite un calcul :

Înãltimea tatalui + înãltimea mamei + 13 cm, apoi împãrtiti la 2.
Exemplu:
Tata=180 cm
Mama=160 cm
Bãiatul: (180 cm + 160 cm + 13 cm) / 2 = 176, 5 cm

Baiatul creste pana la 24 de ani, femeile pana la 18-19 ( Nu sunt sigur ) dar te poti documenta Pe Google mai concret!
Bafta!

1 răspuns:
| joane a răspuns:

Din cate stiu eu te inalti dc faci baschet! si at timp sa te dezvolti! dar sa nu te astepti sa ai 1 80 inaltimebig grin la mine in familie sunt inalti mai toti deci eu am 1 52 sau 62 nu-s sg.laughing si am. 12 ani big grinbig grinprb o sa mai cresc ptc la mine in fam is inalt, deci nu te forta fa baschet si o sa fie mai bine