| kalibashta a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa am forta in sut. Sutez destul de incet, ce as putea face? Va rog, dati-mi niste sfaturi.

5 răspunsuri:
| SorinelF86 a răspuns:

In primul rand dezvolta-ti muschii de la picioare apoi trebuie sa lucrezi la viteza cu care loveste piciorul mingea

| kalibashta explică:

Da si cum fac asta?

| acergeorge a răspuns:

Salut!
Aceeași problemă am avut-o și eu până mai acum 2 ani.
Când mergeam cu prietenii la fotbal, observam că nu aveam forță în șut până când fratele mai mare al unui prieten de-al meu ma văzut și mi-a spus: pentru a-mi îmbunătăți șutul trebuie să merg în teren și să trag la o poartă până când consider eu că sunt pregătig suficient.
Sper că ți-am fost de ajutor.

| raMLesS a răspuns:

Fă exerciţii.
Pentru început, fă multe genoflexiuni, 40 după care stai să-ţi revii şi creşti numărul la 50.
De la 50 la 60, de la 60 la 70 şi tot aşa până ajungi la 100, fă asta în fiecare zi +
Mănâncă sănătos, bea multă apă, aleargă cam 5 minute fără oprire la pas ( nu in sprint ) şi urmează sfaturile astea făcându-le măcar de 2 ori pe zi.
Asta înseamnă că faci acum 30 genoflexiuni, după faci 40, după 50 şi tot aşa până la 100, apoi alergi 5 minute (poţi alerga pe nişte scări înalte sau pe un deal) şi peste câteva ore faci iar chestia asta.

Urmează tutorialul pentru a vedea cum se şutează : https://www.youtube.com/watch?v=4kMbT8kml90

Şi încă odată, urmează sfatul meu pentru că degeaba ştii tu să şutezi şi şutezi cât de cât rapid dacă n-ai forţă, prin exerciţiile alea peste 1 lună şi ceva o să şutezi mult mai bine, repede, tare şi tot aşa, baftă :DDDD

| Drimmero a răspuns:

Tragi cu siretul si o dai mereu de unde vine, o prinzi pe poarta si o bagi imparabila in ate. Cand iti vine mingea, mereu sa dai cu siretul!