| James99 a întrebat:

Daca la 16 ani am 1.70 si daca fac volei timp de 2 ani pot sa ajung la o inaltime de 1.75-1.80? Tata are 1.78 si mama 1.64.

3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Tehnic, pe parcursul acestor 2 ani media de inaltime este de 4-6 cm. Insa trebuiesc luati in calcul si alti factori cum ar fi alimentatia, mostenirea genetica (inaltime mama, tata, bunici) si chiar si postura corpului ( daca stai cocosat sau ai curburi ale coloanei ). Observa si inaltimea bunicilor tai, pentru ca nu de putine ori ii poti mostenii.Parintii mei nu au avut mai mult de 1.76 si eu am 1.84 avand un bunic inalt. Adevarata provocare nu este sa atingi 1.80 ci sa inveti sa lucrezi cu mintea ta in asa fel incat sa nu te traga inapoi in caz ca nu se va intampla pentru ca asta chiar iti poate strica fericirea, nu inaltimea. Spor la treaba! happy

| RAY a răspuns:

Mai cresti pana la 20 de ani, cred ca vei ajunge pe la 1, 70

| RAY a răspuns:

Mai cresti pana la 20 de ani, cred ca vei ajunge pe la 1, 75, 76