| James99 a întrebat:

Tata are 1.78, iar mama 1.64.Eu am 1.70 la 16 ani.Recent m-am apucat de volei, am o luna.Credeti ca pot ajunge la o inaltime intre 1.75-1.80,sau daca stiti voi niste sfaturi.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti fata s-ar putea sa nu mai cresti, pentru ca fetele se opresc din crestere pe la 16 ani.
Baietii in schimb, cresc pana pe la 18-19 ani.

| cristimihailov a răspuns:

Mergi la doctorul endocrinolog sa iti dea tratament de crestere. E cam ultima perioada in care poti sa mergi cat de cat in siguranta.

Daca trece timpul atunci mugurii oaselor se vor inchide si nu mai pupi crestere.

Voleiul ajuta, dar ce te faci daca in cazul tau e o dereglare hormonala?

Mergi la sigur. Du-te la doctor.

| Idkidk a răspuns:

Salut,

Nu se ştie, poate iei şi din genele bunicilor de exemplu. Dar o să ajungi la o înălţime între 1, 75 - 1, 80. happy

Oricum băieţii cresc până la 22-23 de ani, ai timp să creşti în înălţime.

♕ Poţi sări coarda şi să joci basket ca să fii mai înalt, ajută mult.
♕Poţi face gimnastică.

| Helpmeforfree a răspuns:

Un sfat foarte bun:Sari mult coarda, te va ajuta.Te va inalta foarte tare big grin

| CătălinFD a răspuns:

Probabil vei aveam 1.75, nu prea sunt sanse sa cresti mai mult de 1.78

| CryBaby a răspuns:

Având în vedere că ești încă în creștere, plus că faci și volley, sunt șanse mari.
P.S : Și înotul te înalță.

| AtotstiutirulNecunoscut a răspuns:

Foarte Bine!

1. Băieţii cresc pănă la 20-21 de ani, iar mai rar pănă la 23 de ani.
2. Fetele se dezvoltă repede dar nu mult timp decăt pănă la 17-18 ani şi rar pănă la 19 ani.
3. Un prieten de al meu a crescut aproximativ 7-8 cm. în doar 3 luni.
4. Aproape 40, 1% din oameni cresc în înălţime dormind apoi întinzănduse în pat.

Şi ca să creşti, petrece mai mult timp pe afară, mănăncă carbohidraţi ca să ai de unde creşti, şi dormi ca ăia mici rolling on the floor

Dacă faci exerciţiile astea ca în video cam 1 oră şi 30 de minute pe zi + volei, creşti 100% căt îţi propui! =) :
TinyURL.com/j9ny4do

Funda? =D

| AtotstiutirulNecunoscut a răspuns:

Dacă nu merge link-ul acela, uite-l pe acesta: https://m.youtube.com/watch?v=IF55ruqjY8o