| PsyhoChild a întrebat:

Daca sa spunem ca acum am 86kg si 1.73 si ma apuc de sala 5 zile pe saptamana+exercitii aerobic acasa si dieta pana in septembrie cate kg pot slabi?
Vreau asa un numar aproximativ.

2 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Cu o dieta buna si sport, poti si ar trebui sa slabesti cam 2-4 kg pe luna, cam atat ar fi sanatos (practic daca scazi 500 de calorii din cate mananci de obicei, slabesti 0, 5kg/saptamana, 1000 calorii - 1kg/sapt etc). Daca vrei sa slabesti mai mult, ai grija sa nu te infometezi (ai grija cate calorii scazi astfel incat sa nu mananci prea putin, adica cam sub 1500), pentru ca nu o sa te simti bine, posibil sa te imbolnavesti si nici nu o sa arati mai bine. Cel mai bine e sa slabesti normal, sanatos, cu o dieta buna si sport si chiar daca nu o sa ajungi la timp la cate kilograme vrei tu, tot o sa arati mai bine, iar mai tarziu o sa ajungi si la cate vrei tu (presupun pe la 60-70).

| aXy99 a răspuns:

6-8 kg de grasime, dar posibil ca pe cantar sa "slabesti" mai putin, deoarece daca e prima oara cand faci sala, vei pune si ceva masa musculara. (1kg, poate 2, depinde)