| anonim_4396 a întrebat:

De ce se dopeaza unii sportivi de performanță daca stiu ca vor fi testati si gasiti pozitivi iar mai apoi scosi din competitie?
La ce folos?

Răspuns Câştigător
| marin1988 a răspuns:

Poate că speră să păcălească testele anti doping.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cineva trebuie si sa le testeze daca funcționează

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil pentru ca nu "stiau" ca o sa fie testati si gasiti pozitivi. Urmand sa nu se ajunga la asta.

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca nu chiar peste tot se testeaza, de multe ori se si tolereaza tacit asta la nivel de state si o lasa mai relax cu testarile.
Si uneori poate considera ca nu ies pozitivi la teste, poate or exista metode uneori sa poti face asta.

Tu ai impresia ca daca s-ar tine cont 100 % de testare riguroasa, s-ar mai dopa vreunu? Nici n-ar mai incerca.

| gabicoo a răspuns:

Pe unii nu-i prind!
winking
Prind doar pe cine trebuie!
laughing

| Emma30555 a răspuns:

Sunt și erori, un banal paracetamol luat pentru răceală în unele cazuri este considerat dopaj, iar sportivii poate ca nici nu știu. Sunt și reguli mult prea stricte

| RoCkKiD a răspuns:

E un documentar pe Netflix, se numeste Icarus. Si cumva arata sistemul de la rusi, cum ii dopau, cum falsificau teste etc si cum au ajuns sa ii suspende de la toate competitiile.

Ar trebui sa iti raspunda la toate intrebarile happy

| Brizbriz a răspuns:

Sunt substante care nu pot fi depistate
sunt substante care nu sunt interzise
sunt substante care apar in lista de interzise doar inainte de competitie
insa TOTI iau substante "ajutatoare" pentru ca altfel muschii cresc numai pana la un anumit punct, oricate antrenamente ai face, iar asta se practica deja de ani buni, cum am mai scris si aici:
https://www.tpu.ro/......namentele/

| maphiotul a răspuns:

Tot din acelasi motiv pentru care oamenii copiaza la teze/examene.Se zice ca doar 2% din cei care se dopeaza sunt depistati. Oricum nu merita.De exemplu medaliile de aur pur nu au mai fost înmânate din 1912.la ultimele jocuri olimpice de la Tokyo medaliile au fost fabricate din metale reciclate.

| Strwberrs a răspuns:

Vor sa pacaleasca.

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Sportivii se dopeaza pentru gloria adusa de medalia pretioasa castigata, care le aduce un castig financiar viager. In cazul medaliilor olimpice.
Partea cea mai urata a dopajului sunt urmele lasate de substantele anabolizante in organism, care pot deteriora in timp sanatatea organismului ce le ingera.
Totul e trecator! In cazul celor ce se dopeaza, tot. Pana si faima, daca sunt prinsi si lasati fara trofee, medalii, bani. Si sanatatea e trecatoare.
Egocentrismul si nevoia de a arata cine e cel mai bazat. Pe moment.

| Octavian81 a răspuns:

Substantele anabolizante amplifica pentru o perioada de timp performantele ce le poti realiza. Astfel ca uneori sunt fentate ore intregi de antrenamente, in detrimentul cresterii armonioase a masei musculare si a capacitatii la efort.