| tavi_emperor a întrebat:

De la ce varsta ar trebui sa incepi gimnastica daca vrei sa faci performanta?

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

6 ani e varsta "de aur" pentru inceperea majoritatii sporturilor. Mai devreme, organismul nu e "copt" suficient, nu e pregatit inca pentru efort, mai tirziu se pierd niste ani de pregatire, plus ca in jurul virstei de 6 ani se deprind mult mai repede unele lucruri, copiii invata mai usor.
Noi avem o campioana ce a inceput la 6 ani, Simona Halep. Daca nu ma insel, si Hagi, la fel. Daca te uiti la marii campioni, multi au inceput in jurul acestei virste.

| sierra1 a răspuns:

De la grădiniță ar fi ok (na, că ai pierdut startul!)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce fel de perfomanță? În sportul gimnastică?
Ceva pe la 8 ani maximum.