| Cosmin38384 a întrebat:

E adevărată chestia aia că, creatina te face să chelesti? Sau că îți face probleme la rinichi?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

NU sunt doar mituri, daca este un produs de buna calitate nu face pietre la rinichi daca este ceva la 20 de lei da este posibil, am mai auzit cazuri. Cu chelitul nu are nicio legatura, de fapt ar avea aceeasi legatura cu ...si crescutul parului in palma happy

| Lukasssz a răspuns:

Nu are nini o legatura cu chelitul, dar cu rinichi e posibil

| Cosmin38384 explică (pentru Simpatic):

De pe gymbeam voiam să-mi iau un kg, văd că e ok

| Drimmero a răspuns:

In cantitati mari poate avea efecte secundare precum chelitul la anumite persoane in sensul ca produce mai mult DHT, acest DHT ataca foliculii si ii omoara. Nu e neaparat o legatura directa, sunt si sportivi cu ditamai pletele care folosesc, chelesti daca mostenesti asta, folosirea creatinei din ce zic medicii e o cauza foarte mica in legatura cu chelitul, daca ai predispozitie genetica si folosesti si multa creatina cam vei cheli, insa daca nu ai predispozitir si totusi folosesti cel mai probabil nu vei cheli.

| Cosmin38384 explică (pentru Drimmero):

Și cum aflii că esti predispus?

| Drimmero a răspuns (pentru Cosmin38384):

Daca tatal tau, bunicul tau au chelie atunci ai predispozitie.

| Cosmin38384 explică (pentru Drimmero):

N-am mai vorbit cu ei de 4 ani față în față dar din câte știu nu au

| RobertMoon a răspuns:

Este cel mai sigur supliment de pe piata. Chelirea este ceva genetic, iar treaba cu rinichii tine de cat te hidratezi si cate depuneri ai. De exemplu daca consumi regulat produse care contin calciu, magneziu si nu te hidrtezi corespunzator ai sanse mari sa faci nisip/pietre la rinichi.

| BaciuAlex a răspuns (pentru Drimmero):

Si daca sunt predispus la chelie si am doar 16 ani si iau creatina nu voi cheli de pe acum?)

| Drimmero a răspuns (pentru BaciuAlex):

De unde stii ca esti predispus? Ai bunicii cu alopecie, tatal, fratii, unchii? Adica ai de unde mosteni?
Daca esti predispus e o probabilitate foarte mare ca in viitor sa ai si tu probleme cu calvitia.