| Alexandru230430432 a întrebat:

E bine sa antrenez abdomenul in fiecare zi? mai putin in zilele cand am febra musculara, si ce exercitii sunt bune pentru abdomen? adica sa se vada rezultatul bine. si cate seturi?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru230430432 explică (pentru RobertG101):

Fac acasa, nu am greutati.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

E binisor sa antrenezi in fiecare zi dar si mai bine e daca ai antrena din doua in doua zile. Orice muschi are nevoie de repaus. In timpul antrenamentelor se rup fibrele musculare iar doar dupa ce iei pauza acestia se refac si devin mai puternici. Daca ai burta, doar sa faci abdomene nu te va duce nicaieri, ai nevoie si de ceva cardio ca sa arzi grasimea si sa faci patratelele vizibile, dar nivelul de intesitate difera in functie de cat esti de gras sau slab. Daca esti deja slab atunci e de ajuns sa faci doar exercitii pentru ca in absenta grasimii te poti concentra pe marirea patratelelor, slabitul nefiind un obstacol.
Nu trebuie sa acorzi o atentie atat de marita abdomenelor, pentru ca ii poti construi si cu 15- 20 de minute de antrenament, daca te intinzi la o ora doar pentru abdomen, asta va fi un pic cam mult.
Poti face 3 exercitii, fiecare a cate 4 seturi iar repetarile sa nu le numeri, faci pana nu mai poti. Un exemplu ar fi: ridicarea genunchilor la piept (in timp ce te tii de o bara de tractiuni, pozitia atarnat), Russian Twist si Plank ( la plank tine 1 minut pozitia sau mai mult). Bafta!

Răspuns utilizator avertizat