| Eugeniusu a întrebat:

Nu observ rezultate cand imi lucrez muschii abdominali, ceva nu e bine. Merg la sala de 1 an, m-am dezvoltat mult, dar pare ca abdomenul si antebratul nu s-au schimbat. Despre antebrat nu ma intereseaza nimic, acolo n-am nicio sansa, poate geneticul este de vina. Dar despre abdomen, acolo nu evoluez, si nu am grasime (burta), pur si simplu nu mi se observa acele patratele scoase in afara (poate putin cele 2 de sus). Eu ma antrenez destul de greu la majoritatea aparatelor din sala, uneori fac si acasa abdomene, insa rezultatele nu apar. As vrea sa imi recomandati niste exercitii bune pentru partea de jos a abdomenului, pentru intercostali, dar si pentru acel V. As mai vrea sa imi spuneti daca este ok sa lucrez abdomenul in fiecare zi, iar daca nu este ok, sa imi spuneti cu ce grupe sa il combin.

Răspuns Câştigător
| SemperPrimoris1992 a răspuns:

Bineinteles ca se vad rezultate, dar nu intr-o saptamana. Daca ai rabdare si te antrenezi cu cap, in maximum 1 luna vei avea niste rezultate foarte bune.
Il lucrez doar seara dupa cina.fac 2-3 exercitii la intensitati diferite
Prin exercitii nu ma refer la crunch-uri... exista o enormitate de exercitii pentru. muschii abdominali pe internet. Uite aici o pagina de FB unde poti gasi o sumedenie de exercitii : https://www.facebook.com/creategains/?fref=ts
Eu de exemplu ii antrenez Lunea - intensitate mai ridicata, Joia - intensitate putin mai scazuta (evident alte exercitii) si Sambata - din nou intensitate mai ridicata si bineinteles alte exercitii.

Mult succes...incearca macar 2 saptamani dupa modelul asta si apoi imi zici ce simti.
Apropo, indiferent de exercitiile pe care le faci, cauta mereu sa stapanesti miscarea, sa lucreze strict muschii pe care ii targetezi, nu te ajuta de umeri, spate, etc

13 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Suplimente alimentare (proteine), iei?

| Eugeniusu explică (pentru NAT0):

Am luat cu 3 luni in urma, ce legatura are?

| NAT0 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Păi trebuie să iei după fiecare antrenament.
uite, se ia 2grame/kg
spre exemplu, tu ai. 50kg, iei 100 de grame de proteină
Încă ceva, ţie nu se văd din cauza alimentaţiei 100%.
Nu mai mânca carbohidraţi, adică pâine, cartofi.
Mănâncă piept de pui, carne de vită, proteine multe.

| Eugeniusu explică (pentru NAT0):

Nu am grasime in zona abdominala, nu mananc multi carbohidrati. Iti spun doar ca nu am "patratelele" destul dezvoltate. Vreau ceva exercitii pentru asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Daca nu aveai grasime in zona abdominala, erau perfect vizibile :)

Gen asa:
http://www.builtlean.com/......ge-men.jpg

Vezi la 5 %.

| Eugeniusu explică (pentru Cosmin86):

Sunt ceva gen 10-12 %. Ce pot sa fac?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Cardio si alimentatie, lasa abdomenele.

| Eugeniusu explică (pentru Cosmin86):

Cam cati km trebuie sa alerg pe banda? Cate minute, ce inclinatie?

| Wheizii a răspuns:

Tine si de genetic, iti recomand sa te uiti pe Youtube la canale de fitness si sala, ai nevoie de o nutritie corecta, documenteaza-te, trebuie sa dormi suficient 8 ore zic ca e ok, mananca cu cap, trebuie sa te hidratezi foarte bine, nu prea mult ca atunci pierzi mineralele din corp, ai nevoie de pauze, nu te antrenezi mereu, muschii cresc cand te odihnesti.
http://www.huffingtonpost.com/tony-desantis/fitness-myths_b_3963372.html https://www.youtube.com/user/strengthcamp

| Eugeniusu explică (pentru Wheizii):

Stiam deja ce mi-ai zis tu, si respect toate alea, dar nu m-ai ajutat cu raspunsul tau. Am facut exercitii cateva luni de pe YouTube, pe "p4p", dar fara rezultat. Mersi oricum!

| GeoforceExperience a răspuns:

PATRATELELE se face prin bucatarie

| SemperPrimoris1992 a răspuns:

Muschii abdominali sunt niste muschi ca oricare altii...in concluzie ii antrenezi zilnic?
Ceilalti muschi ii antrenezi zilnic? Faci zilnic piept, biceps, etc?
Normal ca nu.
Muschii abdominali sunt si cei mai incapatanati si au nevoie de extrem de multa variatie in ceea ce priveste exercitiile.
Daca faci azi niste exercitii, la urmatorul antrenament nici sa nu te gandesti sa le faci pe aceleasi.Sa ai macar 4-5 exercitii pe care sa le rulezi si sa le schimbi frecvent in asa fel incat sa nu se obisnuiasca muschii cu miscarea/miscarile respective.
Nu e nevoie sa lucrezi abdomenul la sala si sa il grupezi cu niste grupe musculare neaparat.
Important e sa ii dai 1-2 zile de recuperare intre antrenamente si sa schimbi exercitiile si intensitatea lor.
Eu abdomenul il lucrez la 1-2 ore dupa masa de cina... niciodata in acelasi timp cu antrenamentul principal (spate, biceps, picioare, etc).

| Eugeniusu explică (pentru SemperPrimoris1992):

Si ai rezultate vizibile? Lucrezi abdomenul si la sala sau doar seara dupa cina? Daca imi poti spune si cum ti-ai facut programul ar fi excelent.

| SemperPrimoris1992 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Bineinteles ca se vad rezultate, dar nu intr-o saptamana. Daca ai rabdare si te antrenezi cu cap, in maximum 1 luna vei avea niste rezultate foarte bune.
Il lucrez doar seara dupa cina.fac 2-3 exercitii la intensitati diferite
Prin exercitii nu ma refer la crunch-uri... exista o enormitate de exercitii pentru. muschii abdominali pe internet. Uite aici o pagina de FB unde poti gasi o sumedenie de exercitii : https://www.facebook.com/creategains/?fref=ts
Eu de exemplu ii antrenez Lunea - intensitate mai ridicata, Joia - intensitate putin mai scazuta (evident alte exercitii) si Sambata - din nou intensitate mai ridicata si bineinteles alte exercitii.

Mult succes...incearca macar 2 saptamani dupa modelul asta si apoi imi zici ce simti.
Apropo, indiferent de exercitiile pe care le faci, cauta mereu sa stapanesti miscarea, sa lucreze strict muschii pe care ii targetezi, nu te ajuta de umeri, spate, etc