| xStilusX a întrebat:

Buna seara TPU! De doua saptamani fac sala. M-am apucat din ambitia de a arata mai bine si de a prinde forta. In fine, lasand motivele, am si eu cateva curiozitati.

In primul rand, nu am facut febra musculara. Nici nu am facut exercitii cu greutati prea mari ( gantere de 5 si 7.5 in a doua saptamana ) dar nici prea mici, am mai facut si la aparate exercitii. Totusi, nu am facut deloc febra musculara. Doar putina durere la brate si cam atat. E normal?

In al doilea rand, am observat ca picioarele s-au dezvoltat, bratele ( mai ales bicepsul ), abdomenul si spatele incep usor sa se dezvolte, insa tricepsul e deficitar. Cel putin asa cred. Il antrenez si pe el, am antrenament bine structurat, insa simt ca el e cel mai nedezvoltat. Ce pot sa fac? Sau trebuie sa mai treaca timpul, pentru ca unele grupe de muschi sunt mai greu de lucrat si se dezvolta mai greu?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Salut, foarte bine ca ai bagat ambitia in joc. Multi se lasa dupa ceva timp, gen 2-3, poate 4 luni din motive diverse, de ex: plictiseala, nu mai au chef, e mai bine prin cluburi, la plaja etc si descurajarea. Cine stie ce rutina au unii, ce alimentatie, iau suplimente? cum stau cu geneticul? Toate astea fac parte din progres, dar neavand cunostinte despre sport, se descurajeaza nevazand bratul de 40 cm dupa 2 luni laughing

Febra musculara ar fi trebuit sa ai dupa prima vizita la sala. Nu ai febra pentru ca nu ai pompat destul, gen ai facut prea putin, cu greutati prea mici.
2 grupe de muschi e indicat sa lucrezi pe sesiune, poate tu ai fost si ai facut 10 min (2-3 seturi) biceps, 10 min spate, 10 min piept etc, ai lucrat muschiul prea putin timp si in plus de asta, ai folosit si greutati mici.

Spui ca de 2 saptamani faci sala si ca vezi deja rezultate? Nici cu steroizi nu vezi laughing Muschii sunt usor pompati, umflati, dar daca stai cateva zile vor reveni la normal. Lucreaza cum trebuie, ca la carte si nu o sa ai probleme de simetrie, cat despre muschii mai greu de dezvoltat, clar la gambe ma gandesc.
E nevoie de timp, dar fii ambitios, creaza o rutina de 3-4 zile si tine-te de ea. Dupa o luna si ceva schimb-o pentru ca o sa te lovesti de plateau.
Posteaza rutina sa te ajutam noi, precizeaza tot de la cate seturi pana la cate ore de somn happy

| xStilusX explică (pentru N0xEterniS):

Eh, nu-s rezultate ca dupa doua-trei luni de sala happy. Le simt si le vad eu mai ales.

5 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Ce vezi tu dezvoltat nu e de fapt dezvoltare ci pompare musculara. Dupa ce antrenezi un muschi acesta se umple cu sange si acid lactic si astfel devine mai voluminos pentru moment si 1-2 zile dupa, apoi revine la normal. Dezvoltarea observabila se face in timp nu in 2 saptamani. VOrbim de luni si ani.

Legat de greutati. Trebuie sa gasesti o greutare care sa te stimuleze pentru numarul de repetari ales. Spre exemplu ai de impins la piept 4seriix12repetari. Eh greutatea trebuie sa fie atat de mare incat sa poti sa faci 12 dar a 13 sa nu mai poti sa o mai faci. intelegi? Trebuie sa faci si exercitii cu greutate mai mare unde sa poti sa faci max 5-6repetari.

Sunt curios cat de bine pus la punct e antrenamentul ala de care spui, daca l-ai scrie aici ar fi bine. Nu cred ca e vorba de o subdezvoltare, tu lucreaza normal tricepsul ca toate grupele. E devreme sa spui ca nu e dezvoltat dupa 2 saptamani.

| xStilusX explică (pentru Nickname1890):

Pentru un incepator ca mine, greutatea cu (,) care fac exercitii mi se pare... grea big grin. Adica dupa un numar de repetari pe care il fac nu as mai putea sa o fac pe urmatoarea. Multumesc ca mi-ai zis happy.

| UnBroken2016 a răspuns:

Ma limitez sa iti raspund la faza cu febra musculara. Eu cred ca a fost prea usor pentru tine inceputul. Imi amintesc si acum ca dupa prima zi de sala, cand ma dadeam jos din pat ( urmatoarele 2 3 zile ) imi ridicam picioarele din pat cu mainile, puteai sa juri ca sunt invalid laughing. Plus ca ma ardea burta foarte mult. Nu stiu ce program ai dar degeaba faci 2 ore si aiurea, mai bine 30 de minute si mai tragi mai tare. PLus ca te grabesti mult tu, asteapta 3 4 luni sa vezi ceva rezultate, ce naiba poti vedea dupa 2 saptamani laughing. Nu te transforma in cocalarii aia tipici care isi masoara bratul la 2 zile.

| xStilusX explică (pentru UnBroken2016):

Programul meu de sala nu dureaza mai mult de o ora si stiu sa imi aleg greutatile happy. In prima zi am fost ajutat, am tras suficient de mult, insa nu a fost sa fie cu febra laughing