| Cris06 a întrebat:

Eu nu inteleg ceva. Daca mananci un pranz de exemplu consistent (o salata cu friptura de piept de pui) si are cam 600 de calorii (doar exemplu am dat o valoare oarecare) si te duci la sala iar int doua ore sau trei arzi 1000 de calorii, ti se va face foame?

Adica - Daca s-au ars caloriile s-a dus si senzatia de satietate sau nu au nici o treaba caloriile si senzatia de satietate?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legatura una cu alta

| PanaceuUniversal a răspuns:

In momentul in care ti-ai terminat caloriile din masa dinainte de efort, ficatul tau va produce glucagon, substanta suplimentara depozitata (un fel de depozit de calorii) pentru a iti potoli senzatia de foame! Cand acel depozit se epuizeaza total, fie din cauza efortului prelungit, sau a perioadei lungi dintre mese, vei incepe din nou sa resimti senzatia de foame!