| piticu123 a întrebat:

Exista stadioane care nu au marimea standard?

2 răspunsuri:
| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Stadioanele pot să aibă orice mărime, dar dacă te referi la terenuri acelea au dimensiuni încadrate între standardele propuse adică nici mai mari, nici mai mici.
Terenurile mai mici sunt improvizate de oameni la colțul blocului etc.
Dacă vrei să afli dimensiunile unui teren de fotbal, baschet etc, caută pe Google și o să găsești imediat.
Sper că te-am ajutat.

| milom a răspuns:

Conform FIFA, un teren de joc poate fi lung de 90-120m si lat de 45-90m, cu mentiunea ca trevuie sa fie dreptunghiular (adica nu poti avea un teren de 90x90m)

Pentru meciurile internationale dimensiunile sunt mai restranse, 100-110m pe 64-75m.

Sursa: "Laws of the game", FIFA