| MrFunky2 a întrebat:

Îmi puteți lăsa o lista cu toate aruncările de la judo?

4 răspunsuri:
| Bota_Valentin_1991 a răspuns:

Sunt foarte mult proiectii in judo iti pot spune doar cateva dintre ele : I. DE-ASHI-BARAI - secerarea piciorului care inainteaza
* se executa atunci cand adversarul inainteaza si mai ales cand si impinge.
im momentul cand adversarul paseste si este pe cale sa treaca greutatea corpului pe piciorul drept -dar nu atinge soulul - vom secera cu picirol stang piciorul drept al adversarului la nivelul maleolei peroniere. Secerarea se executa din din lateral de la stanga spre dreapta. II.TAI-OTOSHI -aruncarea cu piedica laterala
* cand adversarul paseste cu piciorul drepr inainte si si-a trecut greutatea corpului pe acesta, vom dezechilibra prin tragerea de brate si ridicare dupa care pivotam pe piciorul drept, trecem piciorul drept prin spatele celui stang si il punem pe saltea in dreptul adversarului ajungand astfel cu spatele la acesta si cu greutatea mai mult pe piciorul stang.Se continua tractiunea cu bratele si trecem piciorul drept lateral dreapta langa piciorul adversarului, in exterior pe varf. Aruncarea este realizata prin trageera cu bratele inainta si apoi in jos, extensia genunchilor si aplecare inainta si o usoara rasucire spre stanga a liniei umerilor.
III. URA-NAGE - aruncarea din spate prin salt
* ne aflam in spatele adversarului, pe care il tinem strans la piept. Ridicam piciorul stang de pe saltea si il ducem prin fata celui drept, flexam genunchiul drept si cadem pe spate proiectand adversarul pe directia umarului stang propriu. Toate tehnicile din Judo sunt impartite in 2 mari grupe si anume : I Nage waza

Te-waza (15 tehnici)
Koshi-waza (11 tehnici)
Ashi -waza (21 tehnici)
Ma sutemi-waza (5 tehnici)
Yoko sutemi-waza (15 tehnici)
Kyu (clasă) Go Kyu no waza - Propuse în 1895. (42 tehnici)
Go Kyu no waza - Revizuit în 1920. (40 tehnici)
II Katame-waza (29 tehnici) :

Osae komi- waza (7 tehnici)
Shime-waza (12 tehnici)
Kansetsu -waza (10 tehnici)

| Bota_Valentin_1991 a răspuns:

1) O soto gari (secerarea mare exterioară);
Ko soto gari (secerarea mică exterioară);
O uchi gari (secerarea mare interioară);
Ko soto gari (secerarea mică interioară);
Uchi mata (secerarea internă a coapsei);
De as barai (măturarea piciorului care avansează).

2) Ippon seoi nage (aruncarea peste umăr cu un braţ);
Morote seoi nage (aruncarea peste umăr cu ambele mâini);
Seoi otoshi (răsturnarea peste umăr);
Hiza morote seoi (aruncarea cu ambele mâini peste umăr din genunchi).

3)Uki goshi (zborul peste şold);
Koshi guruma (roata peste şold);
Harai goshi (secerarea şoldului).

B. a) Tomoe nage (aruncarea circulară);
b)Sumi gaeshi (aruncarea în unghi);
c)Uki waza 8tehnica plutită)

II.1) Kesa gatame (imobilizarea transversală);
Yoko shiho gatame (imobilizarea în „T");
Kami shiho gatame (imobilizarea în prelungire);
Tate shiho gatame (imobilizarea „călare").

2) Ude hishigi juji gatame (luxarea braţului în cruce);
Ude garami (cheia braţului);
Waki gatame (luxarea cu axila).

3) Hadaka jime (strangularea cu antebraţul gol);
Okuri eri jime (strangularea cu ambele revere);
Juji jime (strangulări în cruce).

| robert_6277 a răspuns:

Http://www.gimnasiolee.com/judo_html/tecnicas_judo.html
nu pot sta s scriu tot dar imaginile iti vor fi de folos

| GotisanuLiuba a răspuns:

O lista cu aruncările de la judo