| AxlRose a întrebat:

Imi puteti recomanda un regim alimentar ca sa scad din grasime? Am 17 ani, fac sport de 4-6 ori pe saptamana(sala de forta si fotbal)

5 răspunsuri:
| Alexandru88cta a răspuns:

Ce inaltime si greutate ai?

| Nickname1890 a răspuns:

DA.

Renunti la:
Prajeli, Dulciuri(inclusiv sucuri), Paine (exceptand micul dejun unde poti sa mananci 2-3 felii de paine neagra), paste fainoase, pizza si junk food. Reduci consumul de fructe la 1-2 fructe pe zi

Nu mananci nimic cu 4 ore inainte de culcare.

Dimineata poti sa mananci ce vrei cat vrei. Ori un lapte cu cereale, ori 2-3 oua cu paine integrala o felie de bacon,niste branza ce ai tu pofta.

La pranz o mancare gatita de exemplu ceva carne la cuptor cu garnitura de ce vrei tu (cartofi,orez)

Seara o friptura la gratar cu putina salata si atat. Esentialul este fara carbohidrati seara.

Daca zici ca faci sala intre mese poti sa mai consumi un iaurt degresat, un pumn de seminte (migdale, caju,alune, fistic etc) Incearca sa adaugi ca si garnitura la mancare, fibrele (brocolli, conopida, spanac, mazare).

Poti sa mai adaugi 1-2 cani de ceai verde pe zi.

Un shake proteic, dar ai grija sa fie whey protein 100%... fara carbohidrati adica (optional)

Iar la sfarsitul saptamanii sambata spre exemplu poti face o exceptie sa mananci o pizza, sau o shaorma sau ce ai tu pofta. Dar doar o data pe saptamana si nu seara. La pranz.

| AxlRose explică (pentru Alexandru88cta):

1.83
90 kg