| MUFFIN0000 a întrebat:

Imi puteti spune niste moduri de a slabi?(in afara de exerciti ca de alea stiu cum ar fi sa mananci multe... si te ajuta sa slabesti)

Răspuns Câştigător
| Rodicanegrescu a răspuns:

In principiu ar fi sa renunti la prajeli, dulciuri, sucuri din comert si sa te bazezi pe fructe, legume, peste, carne fiarta. Era ceva suc cu ghimbir cred, Andreea Mantea l-a folosit (te poti uita la ea pe facebook). Trebuie baut dimineata si te ajuta la slabit/detoxifiere.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deficitul caloric, cardio + culturism

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cauta pe internet despre cetoza.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa faci jogging zilnic si sa nu mai mananci multe dulciuri.

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Culturism? Serios...

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Ca mareste rata metabolismului,de exemplu o celula de grasime are nevoie de x energie una musculara are nevoie de mai multe calori,energie, organismul nu da masa musculara pentru ca e foarte pretioasa pentru el, tu ai vinde fier vechi sau aur daca ai avea o cantitate limitata, da poate ai da aurul dar apoi ce faci ramai cu o energie slaba grasimea care transformata in glucoza cere iar energie dar nu ca masa musculara, e interesant cum organismul face toate astea

| RAY a răspuns (pentru Rodicanegrescu):

Cum poate un amarat de ceai sa te slabeasca, semn ca la orele de biologie nu ai trecut vreodata

| IoanaIonuca a răspuns (pentru RAY):

Dragul meu, iti taie din pofta de mancare. Mai intereseaza-te inainte sa spui ceva. E apa cu lamaie si ghimbir, dimineata pe stomacul gol.

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Creste rata metabolismului, dar creste si pofta de mancare. Arzi intre 300 si 500 kcal la un antrenament (in functie de complexitate, durata etc.), dupa ce il termini vei simti nevoia sa mananci ceva si nu toti se pot abtine. O dieta facuta de un nutritionist sunt sigur ca ar ajuta mai mult. Sau ambele de ce nu, dar nu poti numi culturist un tip care merge la sala pentru a slabi sau pentru a pune putina masa musculara.

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Unele ceaiuri si cafele cresc rata metabolica. Nu cu mult, poate 5%, dar conteaza.

| RAY a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Ce se intampla cand tai pofta de mancare? organismul intra in urgenta adica metabolismul se reduce se ard mai putine calori,sistemul imunitar slabeste,ciclu devine neregulat, apa aia cu lamaie afacteaza ficatul,se stie ca lamaia nu e buna pentru ficat,apa cu lamaie nu taie nici o pofta de mancare,proteina este singurul macronutrient care face asta, o data ce ai terminat dieta aia vei pune dublu pe tine pentru ca organismul va retine totul sub forma de grasime, astea sunt chesti de biologie, dar nu esti tu sigura majoritatea habar nu aveti de biologie, metabolismul uman, ce e o calorie, energie etc

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Eu personal cand faceam sport nu simteam nevoia de a manca ore bune, faceam culturism si cardio acasa cei drept poate nu intens dar ii placea,acuma cu mancarea fructoza creste pofta de mancare, fructoza e cam in tot cei in ziua de azi din pacate, carnea face in scimb ca pofta de foame sa fie redusa, culturismul nu arde multe calori, daca vrei sa arzi multe bagi sprinturi daca esti sanatos desigur, eu am facut insanity, repet deficitul caloric e cheia nu infometarea sau diete, pur simplu manci cu limita

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Daca imi dai si un studiu stiintific putem discuta asa aberati ca poate nu e nimic stiintific in asta nu vad cum un ceai poate mari metabolismul, metabolismul creste cand organismul cere mai multa energie creierului simplu, daca ai fugi dupa caprioara si organismul cere mai multa energie va primi ca in joc e supravetuirea doar ca noi numai avem frica infomtetari

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Deficitul caloric se obtine din dietete (sau infometare daca esti fraier). Acasa nu prea poti face culturism, doar daca ai toate aparatele si greutatile necesare. In orice caz, poti face multe exercitii, poate la fel de folositoare. Ai dreptate cu sprinturile, sunt foarte bune, dar dupa un timp se obisnuieste organismul si nu prea isi mai au rostul. Fructoza, din cate stiu de la chimie, este o monozaharida foarte dulce. Cea mai dulce daca nu ma insel. C6H12O6 parca era formula. Nu vad ca e problema, nu e deloc daunatoare! (Doar daca nu consumi in exces, dar asta e valabil pentru orice).

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Faza cu adaptarea e un mit, am ai auzit pe uni ca organismul se adapteaza la x calori nu e adevarat organismul nu se poate adapta daca tu esti in deficit caloric, daca fugi acelasi distanta vei pierde acelasi nr de calori de undeva vine energia aia, masina ta se adapteaza in timp? adica o zi consuma mai putin o zi mai mult?

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Tu nu esti o masina. Iti voi da un exemplu practic. Cand aveai 10 ani si incercai sa ridici 10 kg intr-o mana nu puteai, te chinuiai mult, chiar ardeai ceva calorii, transpirai dar nu prea puteai sa ridici. Acum ridici fara probleme, nu te mai agiti atat, arzi mult mai putine kcal. Exact si in cazul sprinturilor. Eu zic sa te informezi mai bine sau sa incerci pe pielea ta (dar vei fi prea subiectiv si vei spune ca e la fel, deci ramai la faza cu informatul).

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Au creat astia ceva de 300 ori mai dulce ca zaharul incredibil ce grija are de noi, fructoza te tine intro senzatiede foamete permanenta, eu personal am experimentat mai multe diete
high carb nesanatosi si am ajuns la 73 de kg din pacate
high proteine ma slabit dar tot exageram cu carnea
urmeaza high grasimi sau deficit caloric
ma gandeam sa bag o dieta vegetariana soramea era grasuta dar a devenit slaba de rau dar in cativa anii

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Organismul e da intro transfrmare totala asa e, de aia corpul a facut ca fibrele alea sa devina mai puternice in timp nu ai vazut ce face copilul ala minune de mic baga culturism, dar si organismul consuma mai mult ca atunci categoric eu m-am referit la altceva organismul cand e in deficit caloric slabeste cand faci sport nu are de ales, ai auzit de dieta keto? dieta cu grasimi cica duce organismul intro stare in care organismul consuma grasime si atat dar ai nevoie de carbo cam zero ceva imposibil

| Rodicanegrescu a răspuns:

Fara dulciuri si grasimi, paste fainoase.Multe fructe si legume proaspete, salate si foarte important multa apa intre mese.Ar fi de preferat apa de izvor, alcalina si ionizata.Cu drag!