| waXonwaXoff a întrebat:

Inca nu am inteles, care e rolul offside-ului in fotbal? si de ce comentatorii zic la minge balon si nu minge.

3 răspunsuri:
| FlooPp a răspuns:

Raspunsul acesta l-am primit si eu mai devreme in leagtura cu rolul offside-ului.
Offside sau poziția afară din joc, este un termen din fotbal, care desemnează o poziție neregulamentară de joc în terenul advers, constând în depășirea fără minge a ultimului jucător din echipa adversă, de către un fotbalist care, când este pus în posesia mingii, se găsește mai aproape de linia porții decât oricare din jucătorii din formația opusă, cu excepția portarului.
Iar la a doua intrebare nu stiu

| waXonwaXoff explică (pentru FlooPp):

Datorita intrebarii tale mi-am adus de chestia asta.Numai ca tu ai intrebat cum se face eu stiu cum se face dar nu stiam ce rol are, adica de ce il interzice arbitrul.

| 3KRoS a răspuns:

Pai daca nu ar fi offside ar fi prea usor sa dai gol.
Si se zice balon pentru ca mingea seamana cu un balon!
Offside=un jucator este in spatele ultimului fundas