| GulDan a întrebat:

Inteleg ca pentru rezistenta la alergat trebuie sa alergi din ce in ce mai mult sau mai tare dar sa te misti din ce in ce mai rapid? viteza cum o faci?

1 răspuns:
| Nickname1890 a răspuns:

Cu viteza e ceva mai greu decat cu rezistenta, pentru ca aici intra toti muschii din corp, la rezistenta e vorba doar de capacitatea aerobica.

Cel mai simplu sfat pe care ti-l pot da este sa te antrenezi in viteza. Sprinturi scurte de 10 secunde urmate de pauze de 3-5 minute.

Alte exercitii care ajuta sunt alergarea cu genunchii sus, cu calcaiele la sezut. Sariturile cu genunchii la piept, sarituri cu extensie din ghemuit. Pe langa asta forta generala in umeri, piept spate brate este folositoare. Deci tractiuni, flotari cu bataie din palme, abdomene.

Dar in primul rand trebuie sa inveti tehnica de sprint in caz ca nu o stapanesti, pentru ca foarte putine persoane pe care le-am vazut alergand chiar alergau corect atunci cand sprintau.