| Iulian3038 a întrebat:

La sala trebuie sa i au proteine? Fac de o luna dar vad ca nu se pune nimic nu am instructor la sala

6 răspunsuri:
| heyitsmexd a răspuns:

Nu neaparat, aici totul sta in alegerea ta. Rezultatele nu apar peste noapte, asa ca rabdare si mult spor!

| Mariana14 a răspuns:

Daca iei proteine rezultatele o sa apară mai repede, dar depinde și de cum faci exercițiile. Dacă le faci corect rezultatele o sa apară. Bafta!

| ThePowerlifter a răspuns:

Salut! S-ar putea:
1) Sa nu mananci intr-un surplus caloric
2) Sa nu dormi destul
3) Sa ai un antrenament prost
=>rezultate mici in timp lung
Ca sa cresti in masa musculara mananca intr-un surplus caloric, mananca cat de mult poti. Dormi cat sa te recuperezi. Fa acest antrenament:
https://www.muscleandstrength.com/......ce-workout
Iti va creea o baza de forta si masa foarte buna pentru un incepator. La fiecare sesiune de antrenament ca trebui sa adaugi 5lbs pentru exercitiile cu 5x5 si 2lbs pentru exercitiile cu 3x8. Eu ca novice am pus 20kg la genuflexiuni, 12, 5kg la impins la piept, 15kg la indreptari in 17 zile. Bafta!

| RAY a răspuns:

Proteinele sunt importante pentru masa musculara dar mai important este efortul fizic

| Lands0fMancunia a răspuns:

Nu neaparat. Trebuie sa mananci bine si cat mai des posibil. Multa multa carne. Si sa te odihnesti cat trebuie. Sa nu te fortezi cand depui efort la sala, faci atat cat poti.

| Cosmin4Fit a răspuns:

Nu iti trebuie nici instructor nici proteine. Iti trebuie perseverenta.

Iti spun eu pe larg ce ai de facut. Minim 2 ani de sala pentru rezultate, multa mancare daca esti slab, mult mai putin daca esti gras. Clar, tu vrei sa pui, deci mananca mai mult si mai sanatos. Mai mult fiert decat prajit, minim 2500-3000 cal pe zi. La antrenamente, intreaba-ti colegii cu rezultate, te vor ajuta cu siguranta, nu-ti fie jena! Lipeste-te de cineva de treaba, dar nu-l sufoca/stresa.

Cat despre proteine, poti incerca Gainere daca vrei sa pui pe tine! Pe mine m-au ajutat mult in zilele de inceput.

http://www.4fit.ro/category/suplimente-nutritive/gainere

Norocul meu a fost ca odata ce am pus pe mine, nu am mai dat jos! :D