| Corsi a întrebat:

Merge sa fac de 3-4 ori pe saptamana forta, nu masa si cardio sau cardio si definire. Forta si cardio exercitii putine repetari (3-8) greutati mari si la sfarsit 10-20 min cardio sau definire repatari multe (15-20) greitati mici si la sfarsit cardio 10-20 min. Am inteles ca si forta + cardio sunt bune pt slabit si transformarea grasimii in muschi, e adevarat? Eu ma gandeam sa fac 3 zile forta+cardio in partea de sus a corpului si sa fac si o zi definire la picioare si cardio ar veni:
Luni: forta biceps piept si 10-20 min cardio
Marti: forta umeri trapez si 10-20 min cardio
Miercuri:pauza
Joi:triceps spate forta si cardio 10-20 min
Vineri: definire la picioare gambe si coapse+10-20 min cardio sau DOAR CARDIO 40 MIN sau DOAR DEFINIRE PICIOARE. Cum ar fi bine? Puteti sa imi raspundeti la intrebarile de mai sus?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand suntem diferiti asa ca cei bun pentru tine poate sa nu fie bun pentru mine, dar eu isi voi raspunde din ce am vazut in documentare, articole de stiinta
in primul rand masa musculara se dobandeste prin sport intens la tine in program lipseste multe excertiti de baza genoflectiuni cu gantere, tractiuni, flotari, ridicari la piept etc
de asta eu spun organismul nu moare daca faci cele 7 exceriti intr-un program nu zilnic, o zi sport, o zi pauza eu asa fac, cresterea progresiva in repetiti, greutate, pastrarea unui jurnal
cardio slabeste si masa musculara, grasime indiferent ce ai face e ceva normal mai ales daca faci 40 de minute, nu vad de ce ai face cardio asa mult, fa tabata timp de 10 de minute sau sprinturi timp de 4 minute

http://www.culturism.ro/......ulare.html

asta e bine sa faci intr-un program, nu dormi la sala, maximul petrecut la sala nu trebuie sa treaca de o ora cardio si culturism, un sprint de 30 de secunde o sa vezi cum o sa te simti apoi sau tabata

multa bafta
grasimea nu se transforma in muschi cine ti-a spus asta nu a fost o ora in viata lui la ora de biologie, sasi explic pe burtica avem niste celule vii care se hranesc cu grasime cand noi mancam mult ele cresc in dimensiune cand slabim pur simplu organismul se foloseste de grasimea aia simplu, sunt 100 de miliarde de celule corpul ia dintr-o parte si da in alta parte, voi chiar nu invatati nimic la biologie?

masa musculara sunt iar niste celule vii ca noi care acele celule zilnic se creaza altele noi cand tu faci culturism corpul creaza celule mai puternice -legaturii mai puternice,organismul nu consuma masa musculara pentru ca aia e ultima resurca a lui de aia suplimentele de proteine sunt porcari,avem destule proteine si dupa ce facem sport masa musculara se pastreaza, nu va exista niciodata acolo grasime acolo unde e masa musculara,masa musculara e pe picioare de asta trebuie genoflexiuni pentru ca asa creste metabolismul,cardio si culturism trebuie facute impreuna nu separat
sfatul meu baga excertitile alea de sus si sprinturi sau tabata si o dieta low carb, low fat, medium proteine, si alta data numai crede totul, si recomand scinetia, descopera.ro cauta acolo