| asdhakdf a întrebat:

Puteti sa imi dati si mie o lista cu elementele acrobatice pentru proba la saltea? Si... daca se poate sa fie si in ordinea corecta a efectuarii lor, daca se poate. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gradistean_Ana-Maria_1987 a răspuns:

Banuiesc ca este pentru bacalaureat... ai putea sa incerci asta, dar e si in functie de ce va cere in programa:
• Fete:
Cumpănă înainte pe un picior (3 sec.) – revenire în stând - pas înainte cu piciorul drept – ghemuire -
rostogolire înainte din ghemuit în depărtat – rostogolire înainte din depărtat în ghemuit – sprijin
înainte pe palme – săritură în sprijin depărtat – rostogolire înapoi din depărtat în depărtat – sprijin
înainte pe palme – săritură în sprijin ghemuit – ridicare – pas lateral – podul de sus (3 sec.) –
aşezare pe saltea în culcat dorsal – stând pe omoplaţi cu sprijin (3 sec.) – trecere în semisfoară (3
sec.) – poză finală.
• Băieţi:
Cumpănă înainte pe un picior (3 sec.) – revenire în stând - pas înainte cu piciorul drept – ghemuire -
rostogolire înainte din ghemuit în depărtat – rostogolire înainte din depărtat în ghemuit – săritură
dreaptă cu întoarcere 1800 – sprijin înainte pe palme – stând pe cap (3 sec.) - trecere în rostogolire
înainte în ghemuit – sprijin înainte pe palme – săritură în sprijin depărtat – rostogolire înainte din
depărtat în depărtat - – rostogolire înpoi din depărtat în depărtat – săritură în sprijin ghemuit – rulare
înapoi în culcat dorsal – stând pe omoplaţi fără sprijin (3 sec.) – revenire în ghemuit – ridicare în
stând.