| Anonymus3000 a întrebat:

Am 13 ani are ceva daca ridic greutati sau merg la sala? si daca da ce anume si dc?

11 răspunsuri:
| Flyn a răspuns:

Buna!
Incearca sa nu ridici mai mult de 10 kg.Este foarte periculos si iti irosesti sanatatea.Dar, depinde de greutatea si inaltimea ta.Bafta!

| 404namenotfound a răspuns:

Se zice ca nu te mai inalti.

| ella369 a răspuns:

E cel mai probabil sa nu te mai dezvolti cum ar fi normal. Posibil sa nu mai cresti in inaltime. Nu sunt foarte sigura dar cu siguranta nu e bine de la varsta asta sa "tragi de fiare" tongue. Mai asteapta cativa ani. Fa sport daca tot vrei sa iti modelezi corpul.

| Hachimytza619Akita a răspuns:

Pai depinde de ce greutate ridici. dar nu-i o problema sa mergi la sala. singura problema e ca nai voie sa ridici peste 40-50 kg.
dar in rest ii bine poti sa mergi la sala.

| XAdyTzZuX a răspuns:

Deocamdata esti cam mic pentru asta, ar trebui sa mai astepti o vreme... daca te apuci de ridicat greutati de pe acum o sa ramai mic de Statura. si eu am fost la sala 7 luni si diferente mari s-au remarcat, dar m-am lasat de ea deoarece timp de sala va fi destul si dupa 17-18 ani happy...

| tripleM a răspuns:

Esti cam mic dupa parerea mea sa mergi la sala de la 13ani. Eu am 18 si doar acu vreau sa ma duc, am asteptat sa cresc. Daca pleci de pe acu' l-a sala s-ar putea sa nu te mai dezvolti cum trebuie, mai ales in inaltime.Dar depinde si de ce aparate o sa folosesti la sala daca mergi, daca nu iti soliciti foarte mult coloana cred ca e in regula.Insa eu iti reecomand sa mai astepti cativa anihappy... oricum facei ce vrei. Sper ca te-am ajutat.Bafta!

| gabrielaoana11 a răspuns:

Incearca sa nu ridici mai mult de 9 kg.Este foarte periculos si iti irosesti sanatatea.Dar, depinde de greutatea si inaltimea ta

| A12NDRA a răspuns:

Nu cred ca este vreo problema, si eu o sa fac 13 ani si merg la sala de 3 luni si ceva.Bine ca eu merg cu colegii de atletism.
Ridic 20 kg cel mai mult si nu m-am oprit din crescut, ba din contra am mai crescut 1, 2 cm.
Dar daca nu faci un sport de performanta nu ti-as recomanda sa ridici foarte mult, pentru ca este o tehnica speciala si iti poti rupe spatele sau altceva.
Succes!

| Stelena a răspuns:

Iti dau un sfat :nu ridica greutati mari care te forteata prea mult pentru ca iti strici total sanatatea o sa ai dureri de spate;

| AFR81 a răspuns:

Vezi sa nu te ridice greutatile pe tinelaughing

| S7ukiGirl a răspuns:

Stiu ca nu asta vrei sa auzi, dar...
Nu prea-i bine pentru varsta ta.
Acum ar trebui sa practici sporturi ( de orice fel fotbal...basket.etc.)
Si daca vrei sa mergi la sala doar ca sa faci muschi,te poti documenta pe internet despre diferite sporturi ce ajuta la cresterea muschilor.
Gandeste-te la sanatatea intai.
O sa ai timp toata viata sa faci sala.
Crede-ma!
Sunt multe riscuri!
Daca vrei sa ridici greutati, poate ii mai ridici plasele mamei dupa ce vine de la cumparaturi!winking
Incearca orice sport, stai cat mai mult in aer liber si vei fi surprins!
Succes!