| DOOOPX a întrebat:

Buna, când merg sa sală sa ridic greutăți mai mari și mai puține sau mai mici și mai multe?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Inainte de a mergi la sala, bagi niste snitele de porc sau de vita apoi bagi cu greutati mici apoi cu greutati mari, cica de 3 ori pe saptamana e destul, nu uita de cardio,faza e simplu, rupi acele legaturi se fac altele mai puternice, pentru asta proteina si culturismul sunt esentiale, somnul, ca in somn se face reparatia

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.healthline.com/nutrition/supplements-for-muscle-gain#section5
Do supplements help build muscle?
Creatine. Creatine is a popular supplement for a reason. It's effective at increasing muscle protein synthesis, and it improves power output, which also helps increase muscle growth... This is one reason why creatine supplementation increases

What vitamins and supplements should I take to build muscle?
Supplements are listed in order of priority.
Whey Protein. As a foundation for muscle gains, quality protein supplementation is without equal...
Branch Chain Amino Acids...
L-Glutamine...
Creatine...
Omega-3 Fish Oil...
Vitamin/Mineral Supplement.

Natural test boosters claim to stimulate your body to produce more testosterone to support muscle growth... Testosterone is the main hormone associated with muscle mass, strength gains, and sex drive. There are plenty of pills out there promising to boost your natural production of testosterone
Here are 12 proven ways to speed up muscle recovery after a tough exercise session.
Get 8 Hours of Shut-Eye. Don't underestimate the importance of a good night's sleep...
Hydrate...
Drink a Protein Shake...
Apply Muscle Creams...
Grab Some Aspirin...
Ice, Ice Baby...
Stretch Every Day...
Roll Out Sore Muscles.

daca stii engleza e super cool

| DOOOPX explică (pentru RAY):

Pai daca procesul consta doar in ruperea acelor legături, începând cu greutăți mari nu accelerezi procesul?

| RAY a răspuns (pentru DOOOPX):

Nu chiar,conteaza si genetica ta, practic e o gena care controleaza asta, la inceput cresti rapid apoi organismul vazand ca are mare masa musculara se adapteaza, vezi masa este greu de intretinut, asa ca trebuie sa existe asa ceva

| DOOOPX explică (pentru RAY):

Mersi de răspuns, o seara buna.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greutati mai mari si mai putine repetari pentru cresterea masei musculare,
greutati mai mici si mai multe repetari pentru definire.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Definirea se face din alimentatie. La antrenament doar cardio ajuta.

"greutati mici si repetari multe" = REZISTENTA, in niciun caz definire, asta e un mit din anii 80.

| Chitaristul26 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista diferenta dintre definire si cresterea masei musculare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Da tu nu te uiti si tu ca unu e mai rotund altul mai patrat, altul mai mic, si ca toti oamenii sunt diferiti, adica muschii arata diferit la fiecare, pentru ca sunt lucrati diferit.

| Chitaristul26 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia depinde de grasime si genetica. Grasimea scazuta face muschii mai definiti. Nu poti antrena muschii pentru "definire". Ii poti mari si cu dieta buna si niste cardio, o sa fie si mai definiti

| Kerre a răspuns:

Depinde de scopul pe care il ai: Daca vrei sa cresti in forta recomandarea este de 1-6 repetari, adica cu greutati mai mari si mai putine repatari, daca vrei sa cresti in masa musculara 7-15 repetari sunt suficiente cu niste greutati moderate iar daca vrei sa faci anduranta niste greutati mai mici si mai multe repetari estse bine.

| Chitaristul26 a răspuns:

Sincer, ar trebui sa alternezi. 1 zi mai usor si mai mult, alta mai greu si mai putin