| Anonymus3000 a întrebat:

Vreau sa fac joggig pentru a alerga mai repede dar eu nu stiu nimic despre acest sport ( daca e sport ) si vreau sa stiu cum sa alergi, cand, cat etc

6 răspunsuri:
| Ecou a răspuns:

Pai sa incerci sa urci si scari in vitezi si sa le cobori daca vrei sa iti maresti viteza de alergat!

| cristi202 a răspuns:

Cum: iti reglezi respiratia in functie de pasi. Eu cind alerg fac doi pasi expirind, doi inspirind. Acest lucru iti va da ritm si rezistenta la alergat.
Cind: oricind, la orice ora din zi. Poti face dimineata, poti face seara, sau poti faci si dimineata si seara. Seara ar fi mai indicat, pentru ca dupa o alergare buna, dormi mai bine.
Cit: cit poti. Incepe cu distante mici. Mai apoi vei simti nevoia sa maresti distanta pe care o alergi. Insa nu te forta din prima zi. A doua zi nu vei mai fi bun de nimic.

| Zenithf a răspuns:

Ii cam ca si jocul de glezna, cu o diferenta ca nu stai pe loc. laughing
Jogging este un exercitiu aerobic foarte bun pentru circulatie si pentru arderea grasimilor. Practica-l de preferinta la 2-3 ore dupa mesele principale, este intotdeauna bine ca dupa orice masa sa faci exercitii care sa consume caloriile consumate. Odata depuse, este mai greu sa fie consumate, deoarece organismul este foarte econom.
Alege un loc cu aer cat mai curat, unde sa practici jogging-ul si alte sporturi.

| Liviu_2320 a răspuns:

Jogging-ul nu e un sport il practci de placere cand vrei de preferabil daca e primavara (ca acum) de preferabil sa alergi in parc intre 11-14, vara de preferabil de dimineata sa nu te prinda nici caldura aia de foc, iar iarna tot asa pe la pranzwinking iar in ce tine cont de viteza nu trebuie sa alergi repede trebuie sa alergi incet dar pe distante mari... sper ca am putut fi de ajutor

| Gufiii a răspuns:

Pur si simplu alergi cat vrei cat poti si cand vrewinking