| Anonymus3000 a întrebat:

Vreau sa fac joggig pentru a alerga mai repede dar eu nu stiu nimic despre acest sport ( daca e sport ) si vreau sa stiu cum sa alergi, cand, cat etc

2 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Sa faci jogging nu inseamna a alerga mai repede, ci a alerga pe distante cat mai lungi intr-un ritm constant. Incepe prin a parcurge un traseu oarecare de 1 km (1000 m = 1200 pasi) in pas vioi. Cronometreaza-te. In ziua urmatoare parcurge acelasi traseu in deplasare rapida(alternezi mersul la pas cu pasul alergator = 50 de pasi mersul tau obisnuit, 50 de pasi in pas alegator). Cronometreaza-te si compara rezultatul cu cel din ziua precedenta. In zilele urmatoare mareste numarul de pasi facuti in pas alergator pana ajungi sa parcurgi distanta stabilita doar in pas alergator (de ex 60 pas alergator/ 40 mers normal, apoi 70 pas alergator/ 30 mers obisnuit s.a.m.d pana ajungi la a parcurge intregul traseu doar in pas alergator). Cand ai ajuns la acest nivel incepi sa lungesti traseul cu cate 50-100 m la doua-trei zile. Cand vei ajunge sa parcurgi de 2 ori, in pas alergator traseul initial, fara prea multa oboseala, se cheama ca ai obtinut o conditie fizica super. Cand il vei parcurge de 4 ori, vei avea o conditie fizica de invidiat! Atentie : jogging-ul nu te va face sa alergi mai repede, ci doar te va face sa rezisti la un efort sustinut. Pentru alergari de viteza (sprint) exista alt gen de antrenamente. Iti doresc rabdare si succes!