| PolistuX a întrebat:

As vrea sa imi fac si eu un arcbig grin. Dar nu stiu din ce lemn trebuie facutcrying. Imi puteti spune si mie care este lemnul potrivit?

Răspuns Câştigător
| Ang3l_9673 a răspuns:

Citez din cateva raspunsuri anonime : Baieti, pe mine m-a invatat unchiumiu ca poti face un arc in asa fel: iei un bat de alun si direct cand il rupi din pom il cureti de coaja; il lasi sa se usuce cam vreo 5-7 zile si apoi il pui intr-o cada cu apa fierbinte si acolo il modelezi.si i pui otara ata, dar sa fie groasa.Asa acum ca sa faci niste sageti iei asa:niste crengute de alun, dar nu le cureti, apoi ii pui otara sarma la capat si le faci un canal la capat.Si daca vrei tu sa pui o pana la capat. 2) Cel mai bun e lemnul de frasin sau de salcam.
Se poate folosi bat foarte drept de salcam cu diametrul 2, 5-3 cm, fara prea multe crengute pe el (sa nu aiba noduri). Asta se lasa la uscat cateva luni bune la umbra si in coaja (sa nu crape). Lungimea trebuie sa fie cam cu 10 cm mai mica decat inaltimea utilizatorului.
Din frasin uscat se fac arcuri din lemn brut si crapat de-a lungul fibrei, dar necesita un atelier de tamplarie, scule pentru prelucrarea lemnului si pricepere.
Recomand ca arcul sa nu fie legat decat in zilele in care il folositi, in restul timpului coarda trebuie luata jos, pentru asi pastra lemnul calitatile de arc.
Sagetile se fac din alun subtire si drept si cu lungimea de la varful degetelor cu mana intinsa lateral pana la urechea din partea opusa (privind spre mana intinsa). Se poate folosi si papura. Trestia e prea usoasa si fragila. Capatul gros se poate despica pentru a introduce o pana si apoi se leaga strans cu fir subtire de sarma. Pentru varf se pot folosi cuie de 80-100mm, legate tot cu sarma sau taiati din tabla mai groasa forme de sageata pe care le legati cu sarma la sageata despicata la varf.
Coarda se poate face din snur de matase sintetica sau din rafie.

Sper ca te'am ajutatwinking bft

4 răspunsuri:
| Damasc a răspuns:

Bambus love struck

| PolistuX explică:

Bah man da de unde sa fac eu de bambus in Romania?

| xCatastrophe a răspuns:

Pt ca tu nu ai acces la bambus fa dintr`o creamga de alun. Este flexibil si este lemnul din care se fac arcuri bune.

| doru1233 a răspuns:

Salcam