| Vasilica_Racolta_1999 a întrebat:

Am 13 ani si as vrea sa ma apuc de sala. Sa ridic greutati de 16-20 kg maxim. Imi afecteaza cu ceva cresterea in inaltime?

2 răspunsuri:
| presus a răspuns:

Salut! Au aparut multe ipoteze cum ca genoflexiunile stopeaza cresterea, ca apasa pe coloana, haltera afecteaza aia... bla bla bla, fals! Nu exista un studiu care sa dovedeasca, ca exercitiile cu haltere si gantere stopeaza cresterea, dar exista studii ca lipsa de nutrienti din organism afecteaza crestereea. Acesta este motivul din care unii nu mai cresc dupa ce se apuca de sala (desi ar avea sanse sa fie mai inalti). Acesti oameni se alimenteaza la fel ca si cand nu ar merge la sala si astfel nutrientii cresc muschii, si nu ajuta inaltimea. In concluzie, daca esti hotarat sa mergi la sala trebuie sa iti asiguri 2, 5 grame de proteina, 6 grame de carbohidrati, plus vitamine si minerale (toate astea sa le iei pe kg, intr-o zi). Inca un lucru important este odihna, sa dormi cel putin 8 ore. Singura problema care s-ar putea s-o ai daca te apuci de sala, este durerea incheieturilor, dar este ceva temporar. Spor!

| RAY a răspuns:

Poate sa afacteze coloana si ramai paralizat o viata