| xMasteru16 a întrebat:

Am 16 ani 1.70 inaltime 60 kg si as vrea sa ma apuc de sala si sa iau niste creatina.

Afecteaza cu ceva cresterea in inaltime creatina sau sala?

Ma pot apuca la varsta si inaltimea mea?

Răspuns Câştigător
| MassEffect a răspuns:

Nu afecteaza cresterea tot la 16 ani am inceput si eu numai ca eu aveam 170 cm si 84 kg. Acum la 17 ani am 175cm si 72 kg mai trebuie sa ma definesc putin.In legatura cu creatina poti sa iei dupa 2 saptamani, 5 zile faza de incarcare in care trebuie sa iei 20 g pe zi in mai multe seri dupa aia iei 5 g, nu exagera ia 2 luni si dupa aia ia o pauza.Baftabig grin.

19 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Salut, da, poti sa te apuci de sala, dar cum vad ca esti neexperimentat, ar trebui sa faci o luna 2 -3 sala fara proteine creatina etc ca sa inveti mersul. intra pe getfit.ro culturism.ro topculturism.ro si citeste si iar citeste despre programe de antrenament, miscarile, greutatile etc. Daca vrei sa iei creatina, Nu o sa-ti afecteze inaltimea, ba din contra ai sanse sa cresti dar trebuie sa iei o doza de 20 g nu 5 grame cum este normal.

| GrigMatei a răspuns (pentru Adrianetc):

Sa iei tu ma 20g de creatina.

| Adrianetc a răspuns (pentru GrigMatei):

Vezi? se vede ca nu ai nici o legatura cu sala sau suplimentele, intai gandeste inainte sa vorbesti

| GrigMatei a răspuns (pentru Adrianetc):

Stai lin bossule ca fac sala de peste un an.Un schilod ca tine recomanda cuiva sa ia 20G DE CREATINA. esti si tu bine.

| Adrianetc a răspuns (pentru GrigMatei):

laughing schilod zici? Bravo bunule dar mai invata cum sta treaba cu culturismu' intr-un an vad ca nu ai invatat mai nimic

| GrigMatei a răspuns (pentru Adrianetc):

Eu zic sa dai in continuare raspunsuri la "religie" ca acolo vad ca te pricepi.

| cristif a răspuns (pentru GrigMatei):

20g este acea perioada de 5 zile de incarcare a muschilor cu creatina. s-a demonstrat ca ori cu ea, ori fara ea, creatina va avea acelasi rezultate.

| GrigMatei a răspuns (pentru cristif):

Pai da, asa stiam si eu, credeam ca i-a zis sa ia mereu 20 g, nu numai la inceput.

| Adrianetc a răspuns (pentru cristif):

Eu am citit ca daca iei intr-o zi 20 de grame de creatina ai sanse 80% sa soliciti hormonul de crestere ca in final sa poti creste mai mult, eu am 16 ani si nu am luat niciodata 20 grame, decat 5.

| xMasteru16 explică (pentru Adrianetc):

Tu ce inaltime ai? Ai mai crescut de cand faci sala si de cand iei creatina? Si ai parinti inalti?

| Adrianetc a răspuns (pentru xMasteru16):

Am 1,79, nu am luat mult timp creatina decat o saptamana, imi dadea prea multa energie, nu puteam sa dorm, mi se umflase muschii intr-adevar de la biceps numarul 32 la 35 dar ma ingrasasem vreo 5-6 kg. nu am parintii foarte inalti, mama are in 1, 65 cred si tata tot asa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrianetc):

Intr-o saptamana toate alea? bizar

eu am luat creatina 8 luni ca sa simt ceva

| Adrianetc a răspuns (pentru Cosmin86):

Crede-ma a fost prima si ultima data cand am luat, de la pro nutriotion.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrianetc):

Intr-o saptamana e imposibil sa cresti asa, mai ales cu o creatina PROASTA ca aia de la pro nutrition

| dyk3yy a răspuns:

Du-te la sala si ia si creatina, nu te afecteaza cu nimic.

| Melymonade a răspuns:

Întreabă un doctor, nu cred că este bun pentru vârsta ta. Și poți să faci sală happy

| anna1988 a răspuns:

Buna! Eu zic vreo 3 luni sa faci fara creatina. Sala afecteaza cresterea doar atunci cand ridici mai mult decat greutatea corpului tau.

| 11george11 a răspuns:

Daca nu ti s-a oprit cresterea iti poti afecta coloana adica te poti cocosa sau sa ai probleme cu inelele dar daca s-a oprit cresterea poti incepe cu sala

| xMasteru16 explică:

Deci sa inteleg ca voi mai creste chiar daca voi face sala si voi lua creatina? nu ma va afecta cu nimic atata timp cat nu ridic mai mult decat trebuie?
Acasa fac oricum flotar, abdomene, gantere in brat am 33cm. si as vrea sa mai maresc.