| mehai a întrebat:

Am 14 ani si vreau ca de saptamana viitoare sa ma duc la sala.Am mai facut antrenament cu greutati acasa pentru toti muschii corpului pentru cateva luni desi nu prea am reusit sa progresez mult.Programul de antrenament l-am stabilit pentru inceput.Acum,vreau sa-mi spuneti daca alimentatia mea este buna pentru a pune masa musculara.As vrea sa raspunda doar cei cu experienta in acest domeniu.
Masa 1: Sunca de porc, branza/cascaval si 2 oua fierte + o cana cu lapte
Masa a 2-a: Carne (piept de pui,pulpa de curcan,vita etc.) cu orez sau cartofi (fierti/piure) si probabil salata
Pre-antrenament: Iaurt si fructe (mere,pere,banane etc.) sau nuci,alune,migdale.
Post-antrenament: Peste (pastrav, somon etc.) sau carne cu orez sau cartofi
Masa a 5-a: Sunca de porc,branza/cascaval,rosii + o cana cu lapte.
Nu mananc asta zilnic, mai mananc si diferit dar cam in aceeasi cantitate.Mai rar mananc si supe sau ciorbe.
Multumesc anticipat si la multi ani!

Răspuns Câştigător
| NDC12 a răspuns:

La 14 ani nivelul de testosteron este scazut, si este esential pentru cresterea in masa musculara. Si eu zic sa mai astepti pana la 16 ani, dar asta e alegerea ta. E destul de buna alimentatia, dar inainte de antrenament consuma ceva bogat in proteine si carbo, salata de fructe poti sa o mananci ca desert, la a 2-a masa de exemplu.

4 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

Sfatul meu este sa te apuci de sala pe la 16 - 17. Esti in formare acum eu zic sa mai astepti putin.

| mehai explică (pentru NDC12):

Stiam asta dar deja m-am hotarat.Multumesc de sfaturi!

| mehai explică (pentru NDC12):

Crezi ca pastele sunt bune sa fie mancate inainte de antrenament?

| NDC12 a răspuns (pentru mehai):

Da,ai nevoie de o portie generoasa de carbohidrati (fulgi de ovaz, paine integrala cu seminte, orez integral, paste fainoase integrale), care alaturi iaurt, oua, carne sau peste iti va oferi necesarul energetic pentru antrenament