| Bogatasul a întrebat:

Salut,am si eu o curiozitate. Daca fac la un aparat cu 25kg si pot face 8 repetari, la al doilea set 6 iar al treilea 4, trebuie sa mai scad din greutate sau este bine?

3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

De ce nu faci in felul urmator:incepi cu 12 repetari la prima serie, apoi10, 8 si ultima serie de 6.In timp ce scazi repetarile, maresti greutatea.Sau poti face chiar 5 serii (daca esti mai avansat) si incepi tot de la 12 pana la 4 cu adaugare de cate 10kg la fiecare serie.Greseala ta este ca faci la fiecare serie cu aceeasi greutate(25kg).Trebuie sa lucrezi progresiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine sa folosesti o metoda de progresie, daca este exercitiu compus poti face 5 serii cu 5, astfel pastrezi energia pentru seturile viitoare si nu te obosesti. Sau scazi din greutate si mentii repetarile de 8.
Mai poti face piramida intoarsa 3-4 serii cu 4-8 repetari de la o greutate mare, scazi o data cu seturile.

| hgcl a răspuns:

Este bine, o serie inseamna minim 4 repetari.