| Shukacu a întrebat:

Branza de burduf, branza de vaca, orez cu lapte, si fasolea sunt o sursa buna de proteine pentru masa musculara?

5 răspunsuri:
| stefanradu a răspuns:

Salut! Da, sunt surse foarte bune. Pe langa astea, poti sa mananci pui, peste, vita, carne slaba de porc.

| MrAngelus a răspuns:

Corpul uman foloseste proteinele ca o sursa majora de materie bruta pentru a construii si repara muchii, pielea, parul, unghiile, si organele interne.

Sunt multe sortimente de branza, dintre care majoritatea sunt bogate in proteine, dar la fel de multe sunt bogate si in grasimi. Cei care nu tolereaza bine laptele de obicei nu intampina probleme cand vine vorba de branza. Dintre toate sortimentele de branza in Romania cele mai cunoscute sunt cele de oaie si de vaca. Branza de vaca este cea mai buna, din punct de vedere nutritional avand un continut mare de proteine si scazut de calorii. 100 g de branza de vaci are 11 g proteine si 100 de calorii.

O alta sursa importanta de proteine este reprezentata si de laptele batut. Acesta are aceleasi propietati ca laptele, dar contine si bacterii care pot ajuta la digestie si intarii sistemul imunitar.

Sursa: http://www.steroizi.ro/......inelor.php

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Da! toate sunt bogate in proteine! incearca si multe banane, si ele sunt bogate in proteine!
In sfarsit cineva care mananca sanatos big grin

| AlexUrasteIdiotenia a răspuns:

As spune si da si nu.Deoarece laptele de la orezul cu lapte contine grasimi si mai are si zahar.Branza aceea contine multa sare, totusi branza de vaca si fasolea sunt bune.

| Mamarutele a răspuns:

Toate au vitamine si proteine. Este bine sa mananci toate acestea.