| mariamdln a întrebat:

Salut.Ce proteine imi recomandați de început?
Dau funda

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gratar, friptura, mici.
Cu garnitura de salate crude, fara multa paine sau cartofi.

| Paul754880338 a răspuns:

Cuvantul"proteine" a devenit un jargon pentru suplimente nutritive, si uneori iluzia unei scurtaturi care te poate face sa arati bine mai repede si mai usor. Nu este tocmai asa. Supliment inseamna, adaugat la o alimentatie normala pentru ce antrenament facem, si nu o inlocuire a acesteia din urma
Daca te-ai asigurat ca mancarea ta zilnica este suficienta si totusi nu ai rezultatele asteptate atunci, hai la suplimente. Acestea au darul de a se digera si absorbi mai repede fiind hidrosolubile si ajung in muschi atunci cand acesta are mai mare nevoie. Suplimentele contin dupa caz proteina, aminoacizi care repara leziunile produse in timpul antrenamentului, carbohidrati care refac rezerva de glicogen (combustibil) muscular, si grasimi mai rar intalnite la suplimente, care asigura energia. Acum stiind astea, probabil vezi ca nu exista unul mai bun decat altul, ci toate sunt de folos daca antrenamentul masa si odihna sunt in regula.