| Sportivul226 a întrebat:

Salut! Fac baschet de 6 ani si il practic la nivel de performanta, fiind in primii 50 din tara si avand sanse la o oferta de la o echipa de seniori. Am uitat sa mentionez ca am 16 ani. Cand eram mic am facut tenis vreun an jumate dar nu am jucat in vreo competitie. Problema cu baschetul e faptul ca am 1.78 si nu o sa cresc mai mult de 1.82-1.83, deoarece parintii mei nu sunt asa de inalti si voiam sa va intreb daca considerati ca am vreo sansa sa fac performanta daca ma reapuc de tenis? L-as practica in fiecare zi, mai ales ca am abilitati motrice si stiu sa fac fata unui sport de performanta. Intrebarea mea este ce parere aveti?laughing

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa ramai la baschet fiindca ai toate sansele sa mai cresti in inaltime, fiindca este unul din sporturile care-ti stimuleaza cresterea in inaltime, chiar daca parintii ati nu sunt f inalti, tu putand fii mult mai inalt ca ei.
Tenisul este un sport foarte competitiv si sansele sunt minime sa ajungi s afaci performanta aici.
Daca facem o paralela intre cele doua sporturi, baschetul este sportul cu toate avantajele pentru tine, nu tenisul.

| MihaiSpeedster a răspuns:

1. Stai la sportul care îți place ție cel mai mult. Altfel s-ar putea sa te trezesti cu regrete peste niște ani. Ce-ar fi fost dacă… De ce oare n-am…
2. O sa mai crești. Chiar citeam recent de părinții unui baschetbalist din NBA, Boban Marjanovici parcă, el are 2.10m iar parinții 1.70m.
Steph Curry era mai scund decat tine la 16 ani. Chris Paul era cam acolo. Luka Doncic la fel. Continua-ti pasiunea. Bafta!

| darrio2007 a răspuns:

Mai multe sanse ai ca sa cresti,, in inaltime, practicand in continuare baschetul decat sa revii la tenis.

| Sportivul226 explică:

Daca nu cresc scad foarte mult sanse sa fiu luat la seniori si peste vreo 2 ani se va incheia baschetul, asa ca de aceea ziceam de tenis, deoarece poti sa joci la orice varsta si pana la 18 ani sa am doi ani de jucat si sa pot sa ma descurc in meciuri