| AndreiPatricus a întrebat:

Imi poate spune cineva care este diferenta dintre educatie fizica si sportiva, si sport si performanta motrica(facultate)? In afara de faptul ca din prima iesi profesor, iar din a doua antrenor.

1 răspuns:
| Paul754880338 a răspuns:

Educatia fizica are un caracter mai general, cu exercitii cat mai de baza ce pot fi folositoare oricarui amator, dar de neocololit de catre sportivul de performanta ca alergare, rostogoliri notiuni de baza despre biomecanica, jocuri colective ca metoda de socializare si combatere a sedentarismului mai mult decat atingerea unor performante.
Sportul de performanta implica o cunoastere mai amanuntita a tehnicilor si tacticilor specifice unui anumit sport.