| QuaresmaRicardo a întrebat:

Salut Iubitori de culturism si body building salut TPU. Am anumite nelamuriri legate de sala, de alimentaie si de cuvantul definire. M-ar interesa initial cum se obtine masa musculara, prin exercitii cu greutati mari repetari putine si fara superseturi, ori combinate? si de aici as mai vrea sa aprofundam putin la tipul exercitiilor numarul de serii si repetari. Apoi dupa cum spuneam m-ar interesa alimentatia, multi spun ca pastele sunt foarte bune, sunteti de acord? iar nu in ultimul rand, am o problema reala cu coirpul meu, pierd kilograme foarte usor, probabil daca as fi facut definire n-ar mai fi fost asa, problema este ca nu inteleg exercitiile este cum se poate ajunge la definirea corpului, cu alte cuvinte exercitiile cum trebuiesc facute. Mersi anticipat pentru raspunsuri, banuiesc ca vor fi multe raspunsuri de mare folos dar pot da doar o funda.

Răspuns Câştigător
| Vasea96 a răspuns:

Salut, pai uite masa musculara poti gasi oriunde pe net cum se obtine, toata lumea stie ca in timpul antrenamentului muschii fac micro crapaturi si in timpul in care te odihnesti se refac voluminizanduse, cu greutati mari si repetari putine faci mai multa forta decat masa, e bine sa le combini sunt bune si superseturile dar nu foarte des, pentru masa e bine sa faci 4x8 minim, da pastele sunt bune contin multi carbohidranti dar ai nevoi si de multe proteine pentru restabilire, trebuie sa manaci de mini 4 ori pe zi sa incluzi in mese oua, branza, iaur, paste, cartofi, carne, peste etc. cu kilogramele am si eu probleme pentru ca iau masa musculara ft ft greu....bafta

1 răspuns:
| FitMonkey a răspuns:

Definire=arzi grasimea corporala mentinand-uti masa musculara... adica sa ti se vada grupele musculare bine conturate. sa fii "fibros"