| Andreivladcarnatu22 a întrebat:

Salut, recomandati suplimentarea cu creatina pe parcursul unui deficit caloric, scopul meu fiind arderea grasimii si putina definirebig grin? Stiu ca aceasta te ajuta sa ai mai multa energie in timpul antrenamentelor dar in acelasi timp face ca muschii sa retina apa, asta inseamna cateva kg in plus pe cantar. Alta intrebare este daca are vreo legatura cu tesutul adipos? Sigur, muschii mai mari suna bine dar nu te face sa pari mai bulky?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu recomand nici un supliment alimentar.
Nu te ajută să ai energie.
Mușchii nu rețin apă.
Nu are nici o legătură cu grăsimea din corp.
Mușchii mari sună bine, dar nu spun nimic despre sănătatea ta.

| Cosmin86 a răspuns:

Ia carnitina in perioada de definire si creatina in perioada de masa.
Nu le mai amesteca aiurea.

| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

L-carnitina, potrivit ultimelor studii nu are niciun efect. Părerea mea este sa îți iei tot ce trebuie din alimentație, mai ales că ești la început. Lasă și creatina pentru mai târziu, că nu faci mușchi că iei așa ceva.