| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, daca fac abdomene din alea scurte, flotari si genoflexiuni pot slabi.

si daca pot slabi cu aceste exercitii pe tot corpul

3 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Slabesti, dar nu slabesti asa cum ai vrea tu, tot regimul si exercitiile cardio sunt cheia

| shadovv a răspuns:

Nu poti slabi oricate flotari ai face! Slabesti atunci cand arzi grasimea iar tu facand exercitii de forta o sa maresti masa musculara insa cea a grasimii va ramane constanta. Pentru a slabi trebuie sa nu mai mananci mancaruri cu multe lipide (paine, cartofi prajiti, covrigi, mc, kfc, shaorma, etc.) si trebuie sa faci exercitii de tip cardio (inot, alergare, ciclism, chiar si mersul). Bafta multa!

| freewoman a răspuns:

Exercitiile abdominale NU reduc grasimea din acea zona. Acest lucru s-a demonstrat iar si iar, dar multi oameni inca mai dau crezare acestui mit. Ca principiu de baza, nu poti reduce grasimea dintr-o zona facand regulat exercitii care vizeaza acea arie corporala. "Arderea" grasimii abdominale se supune acelorasi reguli ca oriunde altundeva in corp: trebuie sa iti supraveghezi dieta si sa faci exercitii cardiovasculare suficiente pentru a crea un deficit caloric.
Citeste blog-ul lui Valentin Bosioc, o sa-ti ajute foarte mult!
http://valentinbosioc.com/