| JockerStoica a întrebat:

De cate ori sa alerg pe saptamana pentru a face conditie fizica? Si cat timp sa alerg, adica o ora- doua ore?
Mentionez ca am timp de pregatire pana anul viitor in septembrie.
Ma pregatesc pentru proba 1000 de metri rezistenta.
Funda!

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Poti sa alergi si in fiecare zi, de doua ori pe zi si cat timp vrei. Incearca sa alergi o ora si vezi de acolo daca poti mai mult sau mai putin, dupa care incet incet mai maresti timpul/intensitatea. E un lucru sanatos, pe care nu trebuie sa-l faci doar pentru proba, poate fi si ca relaxare si sa fii tu in forma. Mai ales daca vrei sa slabesti/mentii.

| AnastasiaK a răspuns:

Vezi ca aia 1000m trebuie parcursi intr-un anumit timp. Ca asa degeaba alergi tu 2h zilnic daca faci 6km/h.

| teo530 a răspuns:

Cât vrei tu.

| Louys a răspuns:

Eu iti sugerez sa cauti pe internet programe de antrenamente, pentru rezultate cat mai rapide.
Acolo vei afla exact cum, ce si cand trebuie sa faci.(ce tip de incalzire, etc)