| SmQaLeXuTzz a întrebat:

de luni ma apuc de sala si sincer, pana cand incep liceul in septembrie vreau sa se vada o diferenta...In aceste 2 luni, eu vreau sa trag tare cate 2 ore pe zi (in fiecare zi, fara pauze), sa mananc multe protein si sa am o viata mult mai sanatoasa (fara sucuri, ciocolata). Ce parere aveti fac bine? Se va vedea vreo diferenta in 2 luni (cat de mica)?

Răspuns Câştigător
| PussicatDolls a răspuns:

În primul rând, îți vorbesc din perspectiva unei fete care a făcut ceva timp sală, dar m-am lăsat, însă am continuat acasă. Un mușchi are nevoie de 24 de ore pentru refacere și pentru a-şi modifica cât de cât structura. Adică, lucrezi acum (1 ora cred ca e de ajuns), lucrezi mâine la aceeași oră. Unii instructori recomandă chiar 48 de ore pauză. Ideea e să te ții de ceea ce începi. Adică nu să faci azi 500 de exerciții până leșini și apoi să mai faci peste 5 zile. Stilul de viață sănătos te va ajuta, dar nu trebuie să mănânci doar legume și fructe. Trebuie să mânaci orice, însă în limita bunului simț, fără abuzuri de grăsimi, zahăr, produse de patiserie, mezeluri și așa mai departe. Secretul constă în a mânca PUȚIN, dar DES. Gen, mănânci dimineața lapte cu cereale (musli de preferat), între micul dejun și prânz e de preferat să mai iei câteva gustări (salate, salate de fructe), înțelegi ideea. Și exercițiile trebuie să le faci tot cu limită. Nu trebuie să te chinui din primele zile cu 10 kg la gantere și cu 30 la picioare. Mușchii reacționează chiar și la o greutate de 1 kg, atâta timp cât o folosești corect. Cele mai benefice exerciții pentru masa musculară sunt genuflexiunile, genuflexiunile cu gantera pe spate (te va învăța instructorul),abdomene multe, exerciții pentru picioare (tot cu greutăți), ridicări pentru biceps și triceps. Iar ca bărbat, ALERGATUL te va ajuta foarte mult. Aleargă cât poți, dă-i 6, 7 ture fără oprire, dar nu repede, ci încet, iar apoi crești treptat la rapid. Dușul după o serie de exerciții e și el benefic, mușchii se relaxează. Iar somnul e sfânt! Nu e ok să pierzi nopțile cu ochii la filme sau jocuri, pentru că în ritmul ăsta nu se vor vedea rezultate prea curând. Și un mic secret : ciocolata amăruie ajută la întărirea masei musculare, dar, după cum am mai spus, în cantități calculate. Totul trebuie să aibă o limită. Dacă te ții de treaba, în 2 luni sigur se vor vedea diferențe. Și să nu uităm că trebuie să ai încredere în tine.

Multă baftă și spor la..muncă!

1 răspuns:
| baru a răspuns:

Nu...bazin coarda, alergari modeleaza corpul. Pentru sala, trebuie timp.