| adyzone a întrebat:

Vreau sa imi explice si mie cineva care sa pricepe la tenis, cum sta treaba cu punctele WTA si ATP? De exemplu daca cineva a ajuns intr-un turneu in semifinale si aunl urmator nu mai joaca, punctele raman la fel sau scad? Sau cand scad punctele, ca am observat ca ele nu cresc la infinit?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.tenisdecamp.ro/cum-se-intocmesc-ierarhiile-mondiale-tenis/ gasesti modul de calcul al punctajului, exemplificat, atat pentru fete cat si pentru baieti.

| neutrino a răspuns:

Atunci cand joaca la un turneu, in functie de numarul de victorii primeste un anumit numar de puncte. In anul urmator este obligat sa participle (si) la turneele de unde a obtinut puncte si sa ajunga cel putin la acelasi nivel la care a fost in anul precedent, pentru a-si pastra punctele, altfel le pierde. Daca depaseste faza din anul anterior, atunci castiga mai departe punctele aferente si in acest fel zestrea de puncte se mareste.