| Andreea0612 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu de ce unele persoane predispuse la ingrasare, se ingrasa dupa ce se lasa de un anumit sport (basket,volei,handball, etc). Intreb si eu din curiozitate.
Am vazut foarte multe cazuri de genul asta.
Se pierde masa musculara in timpul antrenamentului? Este din cauza ca au aceeasi alimentatie ca atunci cand faceau mult sport?
Care este parerea voastra?

3 răspunsuri:
| FuriousMadalin96 a răspuns:

Cred ca se ingrasa pentru ca, consuma un numar ridicat de calorii, care inainte erau arse prin sport, acum ca s-au lasat...se acumuleaza grasimea.Se poate pierde din masa datorita alimentatiei.

| culturistu a răspuns:

Odata ce te lasi de sala sau de un sport toata masa musculara cu timpu se arde in 2 ani poti pierde aproximativ 1 kg masa musculara daca nu o lucrezi prin pierderea ei organismu e nevoit sa produca mai multe calori si mai multi carbo ca in timpu dietei care o tineai in timpu sportului odata cu lasarea de sport organismu nostru asimileaza mai repede grasimile in timpu antrenamentului nu se pierde masa musculara si doar calori arderea caloriilor duce la arderea grasimilor. deci nu-i mare lucru eu am 179 cm 74 kg 16 ani eu daca am las de sala acum o sa ajung obez mai ales ca am bagat stero si proteine la gainere etc. sper ca mai inteles asa trage tare. nu-ti fie frica de nimic e sanatate curata ma refer doar al sport fara suplimente si stero happy

| 12UFFY a răspuns:

Da..am vazut si eu de curand pe cineva care s-a lasat de fotbal si s-a ingrasat.Cred ca sunt obisnuiti cu un anumit stil de alimentatie si dupa ce se lasa de sport nu isi dau seama ca nu mai ard la fel de multe calorii ca si in timp ce faceau sport.