HepHap
| HepHap a întrebat:

1/3 dintre romani isi directioneaza 2% din venit catre Biserica. SMURD, Crucea Rosie sau Salvati Copiii primesc, comparativ, mult mai putin. Oare Biserica are cel mai mult nevoie de bani? Sau oamenii cred ca, in acest mod, investesc in "salvarea" spirituala?

http://www.gfk-ro.com/......ex.ro.html

Răspuns Câştigător
| Gospell a răspuns:

Cunosc biserici care la subsol au cantine pentru saraci. Iar mancarea provine de la banii dati de catre oamenii care se duc la biserica.

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Profesore, se vede nemultumirea ta vizavi de situatia in sine, in ceea ce ma priveste sunt mult mai scarbit de aceasta si ma pronunt asumandu-mi riscul de a fi facut injurat de toata clica religioasa, cei care directioneaza acel 2% pentru BOR sunt niste naivi la fel ca povestile din biblie, pe care si-au facut-o cartea cartilor, aiurea, hai sa fim seriosi si realisti, cea mai prosta carte. "Alba ca zapada si cei cinci pitici" este mai adevarata.
Oooo @Andre999 na-i mai dai cu subsemnatul pe aici cam demult, spune-mi si mie, cand esti pe WC, scrematura o atribui tot duhului sfant? Chiar nimic pe lumea asta nu-ti apartine?

| Vizitiul a răspuns:

O sa-ti pun o intrebare, cred ca esti cel mai in masura sa-mi raspunzi. Cine-i vinovatul in aceasta situatie, omul care doneaza bani la Biserica sau Biserica pentru ca primeste banii?

HepHap
| HepHap explică:

@andre999

Nu am formulat nici o concluzie, am formulat doar o intrebare pertinenta. Te deranjeaza abordarea critica? Asta nu denota un caracter scarbos. Scarbos ar fi daca oamenii chiar ar investi financiar in curatirea pacatelor. Probabil doar un studiu sociologic ar putea depista motivele pentru care oamenii dau cei mai multi bani Bisericii.

Sunt de acord cu ce-ai spus, dar Dumnezeu nu vine in inimile noastre in conformitate cu directionarea impozitului. Nu sunt medicii si preotii doua ipostaze ale lui Christos? Stii bine din Noul Testament ca El a vindecat si trupul, si sufletul. Pentru un suferind cu trupul, primul ajutor e cel fizic.

"Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon si a cazut intre talhari, care, dupa ce l-au dezbracat si l-au ranit, au plecat, lasandu-l aproape mort. Din intamplare un preot cobora pe calea aceea si, vazandu-l, a trecut pe alaturi. De asemenea si un levit, ajungand in acel loc si vazandu-l, a trecut pe alaturi.

Iar un samarinean, mergand pe cale, a venit la el si, vazandu-l, i s-a facut mila; si, apropiindu-se, i-a legat ranile, turnand pe ele untdelemn si vin si, punandu-l pe dobitocul sau, l-a dus la o casa de oaspeti si a purtat grija de el.

Iar a doua zi, scotand doi dinari i-a dat gazdei si i-a zis: Ai grija de el si, de vei mai cheltui, eu, cand ma voi intoarce, iti voi da. Care din acesti trei ti se pare ca a fost aproapele celui cazut intre talhari?"

Iar el a zis: "Cel care a facut mila cu el". Si Iisus i-a zis: "Mergi si fa si tu asemenea" (Luca. 10, 23-37).

Nu-mi spune ca in Romania de astazi se predica pilda Bunului Contribuabil. Bisericii dati tot iar semenilor peste bot!

HepHap
| HepHap explică:

Scuze, Rumburak. Pentru tine si andre999 ma voi exprima liber repostand intrebarea, de data aceasta intr-o abordare mai putin scarboasa si rautacioasa. Va astept cu raspunsuri.

| Alphawolf a răspuns:

Omul nu-si poate vedea caracterul ipocrit de care da dovada, este invatat sa cumpere tot, atentie, simpatie, oameni, iar in naivitatea lor vor sa cumpere si "salvarea spirituala". Iti dai seama cat de drept si de naiv il considera pe Dumnezeu daca vor sa-l momeasca cu niste fapte egoiste. Eu cred ca poate omul sa fie credinciosul lui peste(prajit), degeaba este daca fierbe ura in el, iar faptele in loc sa fie facute din inima sau din convingere ele sunt facute din interes.
Daca omul considera Biserica asa de importanta, nicio problema, dar sa nu se planga de mafia din tara, de bani, de guvern, atata timp cat acelasi om este egoist si ipocrit, si incurajeaza hotia...

| Alphawolf a răspuns:

@Netrezit, probabil raspunsurile sterse l-au suparat pe vreun crestin. Continutul raspunsurilor sterse erau suparatoare, amenintau "dreaptatea si adevarul", asfel persoana suparata a aplicat legea amenintata - "dreptate si adevar" - asupra raspunsurilor - rezultatul: raspunsuri cu caracter irelevant.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Este modul turmei de a cumpara indulgente.

| Dmonik a răspuns:

Acelasi lucru l-am intrebat aici si eu cand, la inceputul anului, se completau formularele pentru a orienta cei 2% din impozitul pe venit spre diferite institutii. Stii ce a fost uimitor? Ca unii chiar m-au blamat pentru ca am considerat firesc ca acesti bani sa ajunga la serviciul de urgenta sau la organizatii care se ocupa de soarta copiilor bolnavi sau, de ce nu, a celor supradotati.
Eu nu spun ca nu e important fondul nostru spiritual, insa acesta se afla mai degraba in literatura, istoria, pictura noastra. Aici ar fi salvarea, intr-o iluminare culturala. Mai bine o habotnicie culturala, decat una religioasa.
E tarziu, am sa mai spun cate ceva maine...

| Dmonik a răspuns:

Cineva impertinent mi-a raportat raspunsul. Cineva deranjat de obiectivitatea si de relevanta raspunsului, considerandu-l irelevant. Asa ca il repostez:
Iata, am gasit intrebarea, aceleasi reactii ca si acum:
http://www.tpu.ro/......t-ieri-am/

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Numai in Romania se intampla astfel de lucruri.In afara nu se percep taxe pentru nunti, botezuri, inmormantari.Romanii din afara s-au inscris la biserica si chiar primesc ajutoare:alimente(de tot felul), rechizite si imbracaminte! luati raspunsul meu ca pe o paranteza...continuati!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu se face investiţie spirituală ci pur şi simplu îţi cer de la obraz diferite "taxe" pentru trasul clopotului, preotul în biserică şi ţârcovnicul, etc. aşa cum cer la botez şi nuntă.
Sunt mai ciubucari decât medicii!
Eu sunt trecută peste o mormântare (decesul mamei mele, anul trecut) şi ce-am putut să văd şi să plătesc fel şi fel de sume de bani fără nicio chitanţă.
Pa, pa.

| DorelSudoru a răspuns:

Lol normal biserica are nevoie de bani altfel nu ar umbla preoti cu cruci de aur si nu ar cere bani(credinta ar trebui sa fie gratis) cica... si da oameni primesc mult mai putin

| YourDailyApple a răspuns:

@andre999
Sper ca nu vorbesti serios...
Eu cunosc un prieten care era si mai este credincios banuiesc, a avut o experienta neplacuta intr-o seara cand a fost implicat intr-un accident rutier si a fost cat pe ce sa moara dar medicii i-au salvat viata, a facut stop cardio-respirator si daca nu il resuscitau medicii nu mai era printre noi si chiar si el a fost constient de lucrul acesta, mi-a spus ca i-a multumit doctorilor ci nu lui dumnezeu desi e credincios a zis ca intr-un fel ciudat chiar nu a simtit sa ii multumeasca lui dumnezeu. Toate meritele sunt ale celor ce fac aceste "minuni " : doctorii, pompierii, politistii, nu a vreunei entitati fictive.
Totusi tu vorbesti despre credinta in dumnezeu, @HepHap a intrebat de bani, mai precis stim cu totii ca banii nu se duc in cer la dumnezeu ci raman si sunt cheltuiti pe pamant si in cat lux se rasfata preotii ma cam indoiesc ca fiecare banut se duce spre caritate asa cum biserica pretinde. Preotii sa se duca la munca adevarata si sa nu mai primesca bani amboulea de pe urma fraierilor creduli. Mai bine sa facem donatii acolo unde trebuie cu adevarat si sunt folositi acei bani la ceva util.

| andre999 a răspuns:

Astfel de abordari mi se par de-a dreptul scarboase si pline de rautate. Tu crezi ca mai are vreo valoare SMURD, Crucea rosie sau slavati copiii daca nu il avem pe Dumnezeu in inimile noastre?
El este totul si nici un medic nu poate salva viata cuiva decat prin vointa lui Dumnezeu. Daca abordai altfel problema iti dadeam dreptate dar prin modul in care ai facut-o nu pot sa fac acest lucru. Problema BOR este gestionarea banilor.

| Adyr0 a răspuns:

Oamenii chiar cred ca isi pot cumpara drumul spre Rai via BOR. Au ei partea lor de vina ca nu citesc Biblia dar si BOR pentru ca nu-i indeamna s-o citeasca si sa le explice cum sta treaba. Ei cred ca daca nu "ajuta" biserica n-o sa ajunga in Rai.

| RUMBURAK a răspuns:

Intrebarea e voit tendentioasa si exprimata cu raspunsul impus. daca ai nemultumiri exprima-le liber nu incercand sa creezi un curent de opinie.

| smaranta a răspuns:

Dand bani bisericii dai implicit celor aflati in nevoie.La noi tot timpul se aduna bani pentru copii bolnavi, familii nevoiase si oamenii dau dupa cum pot si vor fiecare, iar in momentul cand dai ca sa ajuti pe cineva nu cred ca o faci din interes(salvarea sufletului), ci o faci pur si simplu pentru ca asa simti, pentru ca ti-e mila de cel care iti cere.Cu toate astea n-ar fi rau sa luam in calcul si sufletul, si sa ne gadim mai des la el, mai ales ca ne inconjuram din ce in ce de tot mai mult rau, suntem din ce in ce mai lipsiti de moralitate incepem sa ne dezumanizam tot mai mult.

l

| ileanaadrianastan a răspuns:

Este una dintre multele anomalii care ne amarasc vietile. Nu e deloc firesc sa se intample asa ceva. Biserica ar trebui sa se intretina singura ori sa dispara. Cel mai bine ar fi sa dispara. Intre copii si biserica, orice om inteligent, cult si civilizat alege copiii. Nu cred ca m-ar putea cineva contrazice. Dar mai stii?

| Ady00pk a răspuns:

Religia din totdeauna nu a platit taxehappy, mereu a mancat din ce in ce mai multi bani, mereu a vrut dinc e in ce mai multi banihappy
Tu ce crezi ca e bine? Ai vazut la stiri "batranele" acelea care tin post si apoi tot la mana medicilor ajung? Eu sincer sunt PRO "salvarii fizice","salvarea spirituala" se poate face si fara milioane de lei investite aiurea.

| claudia94 a răspuns:

Parerea mea e ca biserica, e mai "cunoscuta"... daca intelegi ce vreau sa spun.