| MindFreak a întrebat:

Care este părerea voastră vizavi de faptul că în România populația are mai multă încredere în preoți decât în doctori ori în ONG-uri de mediu?
http://stoenescu.eu/2011/06/20/n-cine-avem-ncredere/
http://www.gfk-ro.com/......ex.ro.html
P. S: Oare câți ani ne mai trebuie să ieșim din peșteri?

Răspuns Câştigător
| BigBang a răspuns:

La cate biserici se construiesc si la cati bani se duc pentru "credinta",ce te mira?
Conditiile din spitale si igiena e mai precara decat in biserici.
Din biserica,mai iesi sifonat din cauza multimii,insa din spitale te intorci mai bolnav decat ai fost la internare.
Probabil pentru-ca se construiesc zeci,poate chiar sute de biserici anual,dar spitale deloc.
Credinta ar trebui sa fie gratuita si nu contra cost.
Bine ca avem biserici, biserici in care ne rugam, sa se construiasca spitale.salut

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Care-i părerea? Neam de bigoţi superstiţioşi. Aia-i părerea!
Cine mai are un dram de creier, bine-ar fi să părăsească rapid corabia numită România căci are deja bilet dus către fundul apei.

| EmaS a răspuns:

Eu am incredere in Dumnezeu. Oamenii m-au dezamagit, dar Dumnezeu, niciodata.

| Alphawolf a răspuns:

Populatia Romaniei este foarte foarte foarte realista.

| Alphawolf a răspuns:

@MindFreak, eu cred ca te inseli. Superstitia este promovata si incurajata. Nu toata lumea este realista, nu toata lumea gandeste bine, este foarte multa lume care au nevoie de lideri, pentru ca pe ei nu-i duce capul destul. Conteaza ce le spune liderii. Superstitia apare din informatia promovata care nu este gandita destul sau este gandita prost.
Daca ne gandim putin, toti credinciosii sunt superstitiosi, toti cred in ceva care depaseste marginile realitatii(eternitate, minuni, exorcizari etc)

| harciog a răspuns:

"Cel mai usor de manipulat este multimea"

| harciog a răspuns:

Poate va prind in pestera mea ca va rup picioarele, o sa ma lupt pina ma hotarasc sa ma retrag in "pestera muierii".

| Flav a răspuns:

Eu am incredere in barmani. Mereu imi aduc berea rece.

| Angel0 a răspuns:

E ok.Ce nu rezolva medicul tot la preot ajunge, mai ales in Romania.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Deja am început să ieşim din peşteri, dar parcă unii se afundă şi mai tare în acea peşteră.
Care să fie părerea mea, oamenii au încredere în ce au fost învăţaţi să aibă încredere.
Preoţii, religia, credinţa în supranatural, sau în existenţa unor fiinţe... mă rog... există de secole întregi. Oamenii sunt familiarizaţi, işi pun baza pe aşa ceva, deoarece şi stramoşii lor au făcut la fel.
Medicina, medicina este nouă în domeniu. Şi oamenii deja nu mai au încredere în ea, din cauza acelor întervenţii care au sfârşit prin moartea pacienţilor. Ei (oamenii) nu se gândesc la toate beneficile pe care le-am dobândit cu ajutorul medicinei, se gândesc doar la acele întâmplări.
Păi da, dacă cineva supravieţuieşte unei operaţii care are puţine şanse de reuşită, acestă izbândă i se atribuie lui Dumnezeu, nu doctorilor...
Hai că deja mă enervez.

| NickiMinaj a răspuns:

Cica "nivel de incredere"... n-am inteles-o pe asta cu increderea. cu ce incalzeste pe cineva? cred ca acum ONG-urile lui dragos bucurenci si tudor chirila au iesit cu bicicleta de duminica in parcul eco, de bucurie!

| Rayyy a răspuns:

Of, ce aiureală! Suntem atât de naivi, nici n-am cuvinte.

| MindFreak explică:

@xXblAcKaNgeLXx creștinii nu au nicio treabă cu superstițioșii. Spre exemplu, am văzut recent la știri o îmbrânceală de zile mari la deschiderea unei Biserici, pe motivul că numai atunci femeile au acces în altar. Pai frate...se îmbrânceau mămăile alea pe acolo de ziceai ca-i Elixirul Vieții și Piatra Filozofală în altar. Îți dai seama că cele care au apucat să intre, sunt deja trecute la dumnezeu pe listă și au alte priorități acum. Faptul că religia creștină presupune înțelegere și bună conviețuire cu aproapele, iar "evlavioșii" se linșează între ei ca să intre în altar, mă aduce în imposibilitatea de a-i numi "credinciosi".
De asta spun că superstiția și creștinismul nu au niciun punct comun.

| MindFreak explică:

@Alphawolf află că superstiția, conform dogmelor Bisericii Creștine este considerată un păcăt și nicidecum ceva imanent religiei creștine. Creștinii cred în eternitate și minuni pentru că se vorbește despre ele în carte de temelie a acestei religii, Biblia. Eu nu vorbesc de acești creștini, eu spun de mămăile convinse că le va trece de reumatism dacă trec 10 secunde prin altar.
În fine, nu sunt dispus să comentez mai mult pe această temă, fiindcă nu mă prea interesează sa fac clasificări, să dezbat, să vin cu argumente logice pentru subiecte gen "gaura de la covrig" sau "ce udă e apa". Am pus întrebarea să văd ce gândesc și ceilalți cetățeni, mai ales că vin curând alegerile și în mediul rural preoții au un cuvânt greu de spus asupra votului consătenilor.

| bebetho a răspuns:

Asta mai spune ceva de noi ca ţară.Îmi imaginez cum merge tanti Nuţi la preot să-i panseze mâna (rănită din cauza rupturii piciorului scaunului în timp ce lectura Biblia pentru a15a oară) cu paginile bibliei, iar la sfârşit dăruindui încă o biblie.
Încă n-am ajuns nici în peşteri laughing

| caractere a răspuns:

Le-as da foc la toti preotii

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ateii au iesit din pesteri, crestiniilor le e frica sa iasa.

| IoanaRusu a răspuns:

Pai parerea mea este ca populatia Romaniei este mult prea lenesa pentru a gandi sau a face ceva, asa ca imbratiseaza calea foarte simpla si de nefolos.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in cine ar trebui sa am mai mindi? in politicieni? in soldati? in justitie? in politie? nu ma face sa rad.fiindca toti astia imi cauta banutii castigati cu multa sudoare.incredere? am in mine personal si atat.infiderent ca sant in pestera sau in afara ei.sa moara o mie eu sa traiesc.asta imi e crezul.