| anonim_4396 a întrebat:

(18+) Mai multe intrebari intr-o intrebare.

Considerati ca tinerii care nu au o perspectiva de viata in care sa se vada familisti vor duce o viata superficiala si alegerea lor este regretabila in a amana/evita cat mai mult un asemenea lucru banal practicat de atata lume? Sau oamenii care nu vor sa mai creada in iubire, relatii si prefera oricand sa traiasca celibatari, liberi?

Sunt diversi tineri pe acest site care au conflicte de idei cu alti tineri care cred ca in viata esti incomplet fara iubire, fara sa ai o pereche, ca e mai importanta iubirea decat orice si tot tacamul. Poti avea orice in viata, dar fara o familie nimic nu e la fel de important. Mie, dimpotriva, asta mi se pare adevarata superficialitate. Sa te arunci inainte fara sa iti feresti putin capul.

Ideea e ca mie, cel putin, nu-mi place mai deloc...nimic din societate. Sunt mai "antisocial" de felul meu. Detest orice obicei stupid practicat de atata timp, chiar si ce implica acte de la stat si popi...si multi bani (nunti, botez, inmormantare, etc).
Pentru mine toate astea nu mai au sens pentru decada asta. Prea multa falsitate si superficialitate reala in atatea obiceiuri.

Totodata observ cu mare dezgust si tot felul de relatii in public, etalari ostentative pe la metrou, pe strada. Credeti ca iubirea adevarata trebuie sa se manifeste in exterior, in vazul lumii? Adica mai inteleg o imbratisare, un sarut scurt, dar nu tati, MAKE OUT in toata regula in public, mi se pare maxim de indecent si lipsa de respect fata de lumea din jur.

Totodata, e oare insensibilitate daca nu ma impresioneaza orice prost care se sinucide? Adica mai inteleg cand se duce unul ca Robin Williams. E un caz complex, mai ales ca e genul de om care parea ca le are pe toate. Mai inteleg cazurile reale.
Dar cazurile astea gen, programarile in lant de a te arunca pe sinele de la metrou, din cauza unei despartiri, ma lasa inuman de-a dreptul. Mi-e sila! Mai ales ca imi provoaca si intarzieri la locul de munca! Nu stiu cum in ultima perioada au fost multe tentative de sucid la orele 9-10. Macar sa-si programeze naiba alte ore. Ce, daca vrei sa te omori trebuie sa deranjezi o groaza de lume sa vada ca ai murit tu, un prost care nu poate trai fara o iubire care pur si simplu n-a mai mers sau pentru ca pana la varsta de numai 20 si ceva de ani n-ai gasit pe nimeni si e atat de grav? tongue

Intrebarea aceasta este o reactie la conflictul dintre mine, Coquina/Berzerka, Broken 016 si Grey 0.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

E fix alegerea lor. Ca familist, pe de o parte ii invidiez, si pe de alta parte imi e mila de ei. Fiecare moneda are doua fete...
Legat de sinucideri, jos palaria pentru cei care au sange in ei sa le duca pina la capat. Nu de alta, dar se poate si mai rau - sa te retragi la manastire.

45 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Pai te-ai etalat pe site in unele discutii. Desi n-am asistat, am observat.
Krakilla e genul care chiar intra in tiparul lui Grey zero, culmea, fiindca chiar e anost deja. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce parere aveti de " spalatul hainelor in public? " :s

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Cum asa? Acum nici nu e intrebare? Fiindca imi spun si propria parere?
Tataie, vezi-ti doar de postarile tale, lasa-i pe altii, ca oricum tu esti deasupra tuturor! Chiar daca te scufunzi.

| Inferno a răspuns:

:)) :)) =))
Am avut privilegiul sa citesc si discutia originala. =))
http://www.tpu.ro/......-vor-doar/

Caz inchis.
O zi buna tuturor.

P.S.:Nu am spus ca nu e intrebare, am spus ca e o intrebare retorica.
''O intrebare retorica este o intrebare la care nu se asteapta raspuns, pe de o parte acesta fiind evident, pe de alta parte raspunsul fiind cuprins in continutul intrebarii sau sugerat in enuntul ei.''
http://intrebari-si-raspunsuri.ro/intrebare-retorica/

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Ce intrebare?

| syd a răspuns:

Chiar nu imi pasa de alegerile facute de altii, oricum nu duc niciunde in final. totul revine la capacitatea sa te minti ca exista un scop, un motiv in ceva anume. unele minciuni vin de la sine, altele ti le induci tu, altele iti sunt induse. dar la un moment dat iti pui intrebari si numarul de minciuni in care crezi devine din ce in ce mai mic, pana ajungi sa realizezi ca viata e un roman scris de kafka

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru syd):

Nu e vorba de a gasi un scop, ci de a infirma faptul ca exista un singur scop sau cel mai bun scop la modul general.

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu stiam ca exista atata drama pe aici

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt ipocrite generalizarile de genul

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Subscriu la absolut tot ceea ce ai scris. O singura parere indraznesc sa iti cer, cum crezi ca se poate rezolva problema asta a minoritatilor care se autovictmizeaza constant ajungand ca majoritatea sa fie privata de drepturi? Crezi ca o politica conservatoare ne-ar putea salva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suffarstar):

La absolut orice? Si la paragraful 4? Ia lamureste-ne tu cum dezgustul fata de gesturile intime etalate ostentativ in public poate fi definita ca gelozie mascata? Ca cica e ceva perfect normal, insa nu stiu daca si intr-o lume inca suficient de normala.

Cat despre minoritati / majoritati exista o explicatie simpla: orice padure are uscaciunile ei! Nu dai foc la toata padurea. E ceva ce va exista mereu, indiferent despre ce majoritati / minoritati vorbim la modul general (ca e vorba de homosexuali sau colorati care se victimizeaza, ori ca e vorba de nu stiu ce ecologisti, vegani, ori poate vreun ONG dubios care apara nu stiu ce sandrama de la demolare). Ideea e ca gunoaie exista in orice grupulet oricat de mic sau mare, neavand treaba neaparat cu natura grupului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suffarstar):

Oricum, o politica conservatoare ar trebui aplicata la nivel global, lucru care e imposibil. Nu realizezi nimic impunand doar reguli, trebuie sa schimbi perceptia imaginii de ansamblu la nivel universal. Chiar daca ai sansa asta te vei lovi de politicile fiecarui stat, apoi de rezistenta minoritatilor care stiu foarte bine ca au devenit favorizate si vor sa-si pastreze acest statut si, in final, chiar de reticienta majoritatii, spalate pe creier. Ca, de fapt, de la asta a pleacat totul. Majoritatea indobitocita a permis schimbarea si nu minoritatile.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Gesturi intime? I-o suge in public, sau ce?

Nu e vorba despre uscaciuni, ci despre conflicte sociale. Focarele exista si vor recidiva tot mai mult.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor)) Nu stiu daca o sa ii placa, mai ales daca mai sunt si colorate. laughing Scuza-mi gingasul rasism. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suffarstar):

Sunt ok atata timp cat nu se manifesta in public!