| cioacamagica69 a întrebat:

A: B minte
B: C minte
C: A si B mint

cine minte?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Daca numai A spune adevarul, inseamna ca B minte, iar B spune ca C minte, deci C spune adevarul... insa C spune ca A minte, deci contradictie.

Daca numai B spune adevarul, inseamna ca C minte, deci A si B spun adevarul. A spune ca B minte, insa stim ca B spune adevarul, iarasi contradictie.

Daca C spune adevarul, inseamna ca A si B mint, iar aici apare confuzia, pentru ca avem un si, inseamna ca amandoi mint in acelasi timp, deci declaratia lui A se transforma in: B spune adevarul, iar declaratia lui B in: C spune adevarul. Stim ca C spune adevarul din ipoteza, stim ca B spune adevarul pentru ca deducem din declaratia lui A, deci deducem ca A minte pentru ca asta spune C, iar declaratia lui C este sustinuta de B.
Deci A minte.

| gabicoo a răspuns:

Toată clasa politică!

| TristanTzara a răspuns:

A -> B fals -> C -> A fals. Deci A minte deci B spune adevărul și C minte. Ba chiar mai mult spusele lui C și A sunt de sine contradictorii.

| pombar a răspuns:

A si c si administratorii TPU pentru ca sunt slabi

| gabicoo a răspuns (pentru pombar):

Ia zii ceva frumos despre ei și ai să vezi cât de repede îți șterg postarea! Sau dacă zici ceva despre un anumit partid politic!

Iar dacă pui întrebări și dai răspunsuri cretine nu e nici o problemă!

| pombar a răspuns (pentru gabicoo):

Stiu deja, bafta frate