| MuadDib a întrebat:

A existat o vreme cand celebritatile erau oameni cunoscuti datorita importantei lor in formarea fetei omenirii (sau chiar cu merite mai mici, dar ale lor), acum celebritatile sunt produse create de media. Cand a aparut de fapt schimbarea asta? De ce a aparut? Soarta oamenilor imoprtanti este sa li se fac biografii si statui doar dupa ce mor, sau nici atunci? Au ceva mai multa decat o sansa si aspect fizic "star-urile" de acum? Si ce e cu fanatismul exagerat si adorarea acestor celebritati actuale, in comparare cu cele candva veritabile? vreau sa vad parerea voastra happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banul a ajuns sa perverteasca oamenii si sa-i faca sa aprecieze ceea ce ar dori ei, si nu ceea ce e drept si adevarat.cumparam imagini si reclame imbracate in ambalaje frumoase. unii chiar pun botul la asa ceva.nu si eu.ai vazut imaginile vedetelor si manechinelor cat sunt de trucate si de modificate in reviste? aranjate sa para perfecte. dar sunt vandute ca originale. facaturi, vedete de mucava, manechine false, politicieni asa cum am vrea, dar nu cum si trebuioe sa fie, etc.nu fanatism exagerat, ci prostie crasa, si refuz de acceptare a realitatii. politica strutului.bagarea capului in nisip, ca sa nu vada furtuna.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Totul a aparut cand ne-am dat seama ca prostia se cumpara. Si am inceput sa ne implantam prostie ascultand mereu manele, citind orice, dand crezare vorbelor oricui, etc.

| costi a răspuns:

Daca e sa vorbim de Romania, si eu mi-am pus intrebarea asta de multe ori. majoritatea celebritatilor noastre nu imi inspira absolut nimic. sa dau un exemplu: mihaela radulescu. prin ce este ea cunoscuta? prin emisiuni gen duminica in familie, in care scoate cliseu dupa cliseu din gura. am dat de cartea ei intr-o librarie si am citit cate ceva din ea, de curiozitate. n-am intalnit femeie mai penibila decat ea. mai scrie si ca cizma, scuze de expresie. deci au publicat-o doar pentru ca are vizibilitate.
uita-te la orice emisiune cu vedete si o sa vezi cel putin 3-4 oameni care nu au treaba cu nimic, sunt impinsi acolo pentru, cum zicea cineva, aspectul fizic. pot sa dau o gramada de nume de oameni care au realizari de exceptie in tara asta, si care nu au vizibilitate pentru ca suntem, din pacate, o tara careia-i place sa afiseze doar mediocritate. dar nu-i nimic, o s-o depopulam incetul cu incetul, si o s-a cam dispara in 50 de ani, din toate punctele de vedere. o sa mai ramanem cu o harta a unui teren pe care o sa mai traiasca maxim 8 milioane de locuitori. bafta Romaniahappy

Răspuns utilizator avertizat
| ilisium a răspuns:

Pentru industria cinematografica, probabil prin anii 90 cand Hollywood a devenit centrul cinematografiei mainstream. De atunci a inceput declinul calitatii filmelor produse in Hollywood. Nu-mi amintesc sa fi vazut un film bun, realizat in studiourile acelui cartier din L. A. dupa anul 1999. In acea perioada s-a trecut de la filme cu un mesaj, cu actori care interpretau rolul poate prea bine la filme produse in masa si actori de duzina, creste masa filmelor, scade calitatea, si profitul trece prin acoperis. Dezamagitor de aflat este ca si actori buni incepusera interpretarea unor personaje, roluri sub nivelul atins in anii anteriori mainstreamului. Intristatoar acest sprint dupa bani usori si rapizi, intristator acest declin, intristator modul in care oamenii au inghitit fara replica aceste schimbari. In 2001-2002 probabil ca se adunasera toti directorii executivi de la marile studiourile, la o cubaneza si un Glenfiddich, pentru a sarbatori finalizarea brainwash-ului (woah am descoperit o conspiratie). Situatia muzicii(din bunavointa voi spune doare pop, desii in realitatea cuprinde si alte genuri) este identica cu cea a filmelor.

Concluzia generala la care multi au cazut de acord este ca "sex sells", "scandals are selling better than air".

Cinefilii insa au de unde alege, cinematografiile contemporane ale Europei, Asiei si Americii Centrale si de Sud inca nu au fost americanizate (cel putin nu complet), inca mai ai de unde poti alege. Insa nu beneficiaza de publicitatea meritata si filme, opere de o valoare exceptionala, ajung in numere rosii, influenta cu siguranta deloc pozitiva pentru viitori regizori si actori, doritori sa fie mai mult decat un alt participant in cursa dupa bani, un mesaj descumpanitor de negativ si dezorientant. Same for muzicieni.

Sorry, refuz alocarea timpului pentru evaluarea "star-urilor" actuale. Am ceva mai bun de facut, de vazut, citit, ascultat, gandit.

Take care,
ilisium

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea : In ziua de azi daca arati bine ai tot. Trebuie doar sa te descopere o persoana care sa te sustina material, nu conteaza ca nu ai talent. Cred ca se pune mai mult accent pe aspectul fizic decat pe abilitati in sine si ca sa dau un exemplu, o cantareata ( oricine ) este bine aranjata, machiata, imbracata la moda si toate cele si este filmata pentru un videoclip. Vocea ei nu conteaza prea mult la tehnologia si posibilitatile de modificare/editare din prezent, deci tot ce conteaza e sa arate bine si multimea ( formata in mare parte din tineri/adolescenti ) o ridica in slavi, vocea ei sunand bineinteles minunat dupa ce a trecut prin calculator. Sa recunoastem, majoritatea oamenilor prefera sa vada pe scena un chip frumos. Problema e domeniul in care activeaza acea persoana si cat de mult/putin ar trebui sa conteze aspectul fizic.

| christina_7344 a răspuns:

Eu cred ca cele mai multe celebritati au fost asaltate de producatori din cauza aspectului fizic cam 90% si 10%de talent

ai vazut o cantareata urata nu deci asa e

unele isi pun implanturi mamare ca sa arate bine mie mi se pare o prosti din cauza ca aceste implanturi pot dauna candva si ce daca arati binewinking asta e parerea mea

te pup