| EfraimAshdothabediahKochBar a întrebat:

A incercat cineva sa citeasca(inteleaga) Fenomenologia spiritului-G. W. F Hegel? A fost inconstienta sau ignoranta?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu; in schimb, pe vremea cand studiam filosofia la facultate, am incercat sa citesc "Critica ratiunii pure" de Immanuel Kant, ceea ce este cam acelasi lucru; si recunosc cinstit ca n-am reusit sa trec de prima pagina; in schimb "Critica ratiunii practice"este accesibila, am citit-o integral pe parcursul catorva saptamani si pot spune ca sunt pasaje intregi care chiar imi face placere sa le recitesc si astazi.Nu e inconstienta sa vrem sa intelegem, dar ramanem adeseori in ignoranta fiindca nu avem inzestrarea necesara pentru notiuni atat de abstracte.

| thegodofquestions a răspuns (pentru April):

Hmm... Am 14 ani si mi se pare destul de inteligibila cartea. Sunt deja la estetica transcedentala. Am totusi un mic "perk", sa zicem asa fiind ceea ce majoritatea oamenilor ar numi un copil supradotat, dar nu stiu.

| shadovv a răspuns:

Iti raspund peste cateva luni.