| chokingvictim a întrebat:

A vazut careva documentarul despre revolutia anarhista din timpul razboiului civil din spania? e aici si are subtitrari in limba romana.pareri?

http://www.youtube.com/watch?v=srkngJIi8Fs

1 răspuns:
| miradoniz a răspuns:

Dacă ar fi adevărat ca "anarhia înseamna libertate"atunci tocmai un anarhist ar trebui sa înțeleagă cât de importanta este LIBERTATEA pentru oamenii obișnuiți,care vor întradevăr sa își continue viata pe care și-au pregătit-o.O sa risc și o sa îți dau un exemplu,un verset minunat în "Cântarea Cântărilor"-este un cânt liric,din Biblie,iar Dumnezeu(noi,creștinii consideram ca e vorba de Hristos) este înfățișat ca și Mirele Sufletului(de fapt "suflet" în ebraica "néphèsh"înseamna mai degrabă"expresia vieții"sau "eu însumi ca și viață"ma rog,complicat,oricum feminin,dacă nu ma înșel). Mirele spune spre corul fecioarelor-adică Biserica-"Va conjur,fiice ale Ierusalimului, nu îmi treziți iubita înainte sa fie voia ei"...e un verset care se repeta de mai multe ori-pentru ca e foarte important, deci foarte des ignorat.Libertate,respect,dragoste în ultima instanță, toate astea sunt forme ale aceluiași sentiment...scuze,explicația este complicată și am cam divagat! Pur și simplu,sunt atâția oameni care chiar reușesc sa găsească libertatea fără sa rănească pe alții-și cred ca sunt mult mai fericiți,mergând pe jos până în China, de exemplu sau escaladând știu eu ce-cautându-și limitele personale, știi? E important în viață!