mira
| mira a întrebat:

A vazut cineva cometa anuntata pentru 24 februarie? In ce directie trebuie privit cerul? Mira

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"Cometa este vizibilă pe tot parcursul lunii februarie și se va apropia cel mai mult de Pământ pe data de 24 februarie 2009, la o distanță de circa 61, 3 milioane de kilometri. Se estimează că va avea magnitudinea de aproximativ +4, asta însemnând că este necesar un cer întunecat pentru a fi vizibilă cu ochiul liber. Însă nimic nu se poate afirma de pe acum cu exactitate deoarece aceasta este prima vizită a cometei Lulin în interiorul Sistemului nostru Solar."
"Conform www.astroclubul.org, cometa va răsări din ce în ce mai devreme în fiecare seară, astfel încât pe data de 24 februarie aceasta va răsări la ora 18.43, și va apune la ora 7:39. Cometa va apărea în dreptul planetei Saturn, între constelațiile Leo și Virgo."
http://www.stiintaazi.ro/....../index.php

1 răspuns:
| Filip23 a răspuns:

Am vazut-o eu. Era inspre constelatia cocostarcului ( pe la 21.30). Era draguta...