| RAY a întrebat:

Acele persoane de acum câteva secole asociau credința lor în Dumnezeu cu minunea curcubeului, acela reprezenta legământul lui Dumnezeu facut. Minunea curcubeului nu putea fi explicata științific pe vremea aia, azi trăim alte asa zis mistere nerezolvate, nu stim ce a cauzat big bang, cu ce sunt mai diferiți oamenii de atunci care isi agatau credinta de curcubeu cu cei de azi care isi agata credinta de big bang? De unde au certitudinea cei care cred in Dumnezeu ca nu se inseala?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"Dacă Dumnezeu există, cei care cred în El, au avut dreptate și au numai de câștigat, cei care nu cred în El vor fi pedepsiți."

Care dintre ei? Ca degeaba crezi in Yahwe daca de fapt exista Zeus...

"Dacă Dumnezeu nu există, cei care cred în El, n-au nimic de pierdut..."

Daca ai impresia ca traidu-ti toata viata, sau o parte a ei, urmand niste reguli impuse de diversi spiridusi prin organizatiile care ii promoveaza, multe stupide si in contradictie totala cu ce ti-ai dori sa faci de fapt, nu inseamna "pierdere", atunci ce rost are discutia...
Nu mai punem la socoteala pierderile financiare si de timp generate de asa zisele credinte.

37 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Mai omule, ti-am raspuns la intrebarea anterioara. Oamenii aia nu cred cu certitudine, ci se bazeaza pe ce este in avantajul lor. Tu daca ai de ales intre a fi bogat, a avea masini luxoase, a face sex cu cea mai misto femeie, a manca cele mai misto mancaruri, etc, si opusul lor... ce ai alege?

Cam asa fac ateii, ai de ales intre a crede si a nu crede, faza e ca daca alegi sa crezi nu pierzi nimic dupa, dar daca alegi sa nu crezi pierzi totul, mie nu mi se pare deloc rational.

| Hammurabi a răspuns:

Nu au nici o certitudine. De-aia se numește credință.
Doar cred și speră. Asta e frumusețea.
Știi de ce?
Dacă Dumnezeu există, cei care cred în El, au avut dreptate și au numai de câștigat, cei care nu cred în El vor fi pedepsiți.
Dacă Dumnezeu nu există, cei care cred în El, n-au nimic de pierdut, cei care nu cred în El n-au nimic de câștigat.
Ce zici?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Dumnezeu este o inventie,asta e o certitudine de care orice om pasionat de istorie stie, din pacate nu se invata la scoala istoria religilor, daca zeus exista si ai crezut in iahve sa vezi ce cool va fi, ai o minte inchisa, faci greseli dese de dublu standart

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

"Dumnezeu este o inventie"

Ce faci man, negi existența lui Dumnezeu?
Ce fel de ateu ești tu? laughing))))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

)))))))) imi exprim parerea, hai sa te intreb ceva, crezi ca lumea este haotica sau este guvernata de un creator bun? ai vota un asemenea creator?

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Nu toți sunt așa, nu-i lua la grămadă.
Unii cred în Dumnezeu fără a fi nici pe departe practicanți religioși.
Doar noi suntem obișnuiți să subliniem extremele de obicei.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Problema e ce inseamna acel dumnezeu, asta te tot intreb, dar numi raspunzi

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu m-ai întrebat pe mine, l-ai întrebat pe PersonajFictiv.
Ți-am zis eu că ești confuz. laughing)))

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Defineste "nepracticant".
E vorba de cei care nu sunt inrolati in diverse organizatii, dar respecta dorintele unui spiridus promovat de ele, sau de cei care se duc dar nu respecta cerintele spiridusilor?
Pentru ambele categorii ceea ce am zis e valabil, dar discutia e diferita.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Pe tine te am intrebat in alte dati raule )))))))))))))))))) hai zi-mi sunt curios

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Nu respectă dorințele nimănui.
Tu dacă nu ucizi, nu furi... bla, bla, înseamnă că respecți "Cele 10 porunci"?
80% din creștinii ortodocși din România (și din Grecia cam la fel) nu sunt practicanți. Nu merg la biserică, nu respectă canoanele biblice, etc.
Dar cred în Dumnezeu. Nu neapărat în Dumnezeul biblic.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

De unde vrei să știu eu ce înseamnă Dumnezeu? Asta nu știe nimeni.
Dar asta nu înseamnă că poți avea certitudinea că nu există (sau că e o invenție, cum spui tu)
Eu cel puțin am decența să spun că habar n-am. Sunt lucruri care mă depășesc.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Tu cum til imagineazi man? desigur ca poate acel ipotetic creator nu este ceea ce ne imaginam noi de acord dar cat de cat o idee, uite vad ca multi sunt panteisti, ceea ce e bine, poate asa apreciam natura si devenim ecologici

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Cele 10 porunci sunt copiate din cartea mortilor man
BIBLIA:
1) Sa nu ai alti Dumnezei afara de mine.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
1) Nu tulbur echilibrul divin.

BIBLIA:
2) Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
2) Nu opresc un zeu atunci cand acesta mi se arata.

BIBLIA:
3) Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu-L va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
3) Nu jignesc zeul care se afla la carma.

BIBLIA:
4) Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care se afla in casa ta.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
(Egiptenii nu aveau Sabat)

BIBLIA:
5) Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
5) Nu-i fac rau aproapelui meu.

BIBLIA:
6) Sa nu ucizi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
6) Nu ucid.

BIBLIA:
7) Sa nu preacurvesti.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
7) Nu preacurvesc.

BIBLIA:
8 ) Sa nu furi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
8 ) Nu fur.

BIBLIA:
9) Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
9) Nu spun minciuni in locul adevarului.

BIBLIA:
10) Sa nu poftesti casa aproapelui tau, sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici un alt lucru care este al aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
10) Nu-i nedreptatesc si nici nu-i insel pe altii.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Și dacă sunt copiate, ce?
N-aveau și ei voie la un mic copy/paste? laughing))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Deci nu crezi in minuni,miracole, iad, rai, farmece, astrologie?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Eu presupun că există o forță care guvernează universul ăsta. E greu de crezut că totul e întâmplător, la fel cum mi se pare greu de crezut că universul e infinit.
"Infinit" e o noțiune atât de abstractă încât devine sinonim cu "habar n-am". laughing))

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Cum să nu cred.
Există și minuni și miracole.
Tot ceea ce depășește puterea noastră de înțelegere se numește minune sau miracol.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Nu merg la biserică, nu respectă canoanele biblice, etc.
Dar cred în Dumnezeu. Nu neapărat în Dumnezeul biblic."

Nu e chiar asa, ei organizeaza casatorii, botezuri, inmormantari, pomeni etc in stil religios. Religiosul practicant sau nu, are o icoana, o matanie, o carte religioasa, o cruciulita, semiluna, statueta etc, etc in casa, in masina, etc.
Toate astea inseamna bani care intra in vistieria organizatiilor religioase. Aaa, ca nu e chiar ce isi doresc aia, ca nu cotizeaza regulat intr-adevar, dar decat deloc...

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Tot ceea ce depășește puterea noastră de înțelegere din prezent se numește minune sau miracol.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

E greu de crezut că totul e întâmplător

desigur ca nici stiinta nu a descoperit asta, nu stim daca universul e infinit

| SG1995 a răspuns (pentru Hammurabi):

Dacă nu există Yahweh ci Zeus sau Odin ce faci? Cât despre faza cu necredicioși pedepsiți spunea parcă Twian că dacă un zeu ca Yaweh ar exista acesta n-ar trebui să se simtă insultat de inteligența umană care-i pune la îndoială existența.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Probabil ca a gresit aruncand ca momeala pariul lui Pascal.

Dar omul a zis doar ca el crede ca exista un Dumnezeu, nu a zis ca ar putea dovedi asta.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Dacă Dumnezeu există, cei care cred în El, au avut dreptate și au numai de câștigat, cei care nu cred în El vor fi pedepsiți."

Care dintre ei? Ca degeaba crezi in Yahwe daca de fapt exista Zeus...

"Dacă Dumnezeu nu există, cei care cred în El, n-au nimic de pierdut..."

Daca ai impresia ca traidu-ti toata viata, sau o parte a ei, urmand niste reguli impuse de diversi spiridusi prin organizatiile care ii promoveaza, multe stupide si in contradictie totala cu ce ti-ai dori sa faci de fapt, nu inseamna "pierdere", atunci ce rost are discutia...
Nu mai punem la socoteala pierderile financiare si de timp generate de asa zisele credinte.

| Emma30555 a răspuns:

Credinta este si ea o taina. Poate daca ai citi carti filozofice dar scrise de mari preoti ai intelege unele lucruri. Dumnezeu exista pentru ca o parte este si in noi, nu ar avea sens ceea ce suntem altfel. Atatea emotii, atatea ganduri, scopul vietii este cumva spiritual. Universul e in armonie cu gandurile si faptele noastre. Daca nu ar fi speranta ca exista ceva mai mult decat viata noastra trecatoare nu ne am mai procreea. Totul are un sens. Daca cauti in sufletul tau poate vei simti ceea ce nu poti explica neaparat prin stiinta.

| Superior a răspuns:

Acum 30-40 de ani oamenii de stiinta erau impartiti in doua tabere, unii credeau ca nu exista alte planete in univers in afara de sistemul nostru solar, iar altii credeau. Erai considerat nebun daca credeai asta, pentru ca predomina prin societate afirmatia cum ca nu ar exista si alte planete.

| RAY explică (pentru Superior):

Savanti sunt oameni, ca orice om mai te si inseli,asa functioneaza stiinta,nici darwin nu stia de adn,stiinta progreseaza mereu,trebuie sa intelegi ca stiinta inseamna cunoastere,daca empiric se dovedeste ca exista after life sa stii,in stiinta nu exista =credinta si stim, eu nu cred in teoria evolutiei,stiu,cunosc, eu nu cred in gravitatie,stiu ca exista,eu nu cred in magnetism stiu ca exista,tu in prezent crezi,ai credinta, nu stii ce se intampla dupa ce murim, asta nu inseamna sa credem in orice doar asa ca poate se va dovedi vreodata adevarat, copii la varsta ta in japona, china fac experimente in loborator de asta aia sunt cu multe secole in fata romaniei

| PersonajFictiv a răspuns:

Dumnezeu exista dar cuvantul lui a fost modificat.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Cum definesti acest creator in care crezi?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Dumneze se afla in tot ce exista,atom,om,planete, etc.
Nimeni nu poate percepe ce este, cu exactitate.
Noi suntem o particula a lui Dumnezeu.
Eu cred in reincarnare de exemplu, nu in rai sau iad, sau cel putin nu sub forma aia, nu cred in pedepse vesnice.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Esti panteist man

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Http://m.youtube.com/watch?v=HmsokFCwUbY

Uita-te la tot asta, pe la minutul 27 zice si de Dumnezeu, poate mai zice si prin alte parti.
Mai lasa biblia ca te nenorocesti, aia da la cap mai grav ca heroina.

| Superior a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Singurul mod prin care,la o forta suprema, te poti referi la Dumnezeu ca fiind constienta. In fond, realitatea, universul e creata de constiinta.
Cand zice ca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul Sau, nu se refera la corp, ci la constiinta.

| RAY explică (pentru Superior):

De unde stii ca universul e creata de constiinta?

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"De unde stii ca universul e creata de constiinta?"
Asta e o deductie personala si considerata valida d.p.d.v. al catorva oameni de stiinta.

| RAY explică (pentru Superior):

Numai tot scrie al catorva oameni de stiinta, nu ma intereseaza pareri, argumente, doar ceea ce se dovedeste prin experiment, deci experimental nu poti dovedi nici tu nici nimeni, este universul constient de existenta sa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei oamenii asociaza o credinta când sunt ei goi pe interior, o existenta exterioara, un dumnezeu exterior. Singurul dumnezeu adevarat si etern esti tu, si fiecare dintre noi. Fara un ochi si un gând care sa identifice altceva nu ar existã nimic.

| Bleach33 a răspuns:

Nu stiu, si eu sunt ateu, dar mamaie era credincioasa, si imi spunea ca ea nu stie prea multe, dar crede in D-zeu. Si cand o intrebam pe ce se bazeaza, ii ceream argumente, imi spunea ca nu stie, dar asa se simte ea bine. Imi zicea ca credinta nu vine de la creier, ci de la inima.